Reklam
Güncel Hayat

Kinoa İle Zayıflama Nasıl Olur?

Kinoa, protein, iyi yağlar, lif ve ayrıca pek çok vitamin ve mineral açısından zengindir, bu nedenle onu herhangi bir diyette kullanılmak üzere harika bir yiyecek seçimi yapar.

Reklam

Kinoa iyi bir protein, lif, demir, tiamin, bakır ve B6 vitamini kaynağıdır. Ayrıca mükemmel bir fosfor, manganez, magnezyum ve folat kaynağı olarak kabul edilir. Bu nedenle, mineraller, antioksidanlar, vitaminler ve yağ asitleri ile birlikte protein ve yağın olağandışı bileşimi ve olağanüstü dengesi, onu oldukça sağlıklı bir gıda haline getirir. Kinoa ile zayıflama mümkün mü? Kinoa, diyet için faydalı bir besin mi?

İçindekiler

Kinoa Faydaları

Kinoa çok miktarda flavonoid içerir. Flavonoidler, osteoporoz, kardiyovasküler hastalıklar ve kanser gibi hastalıkları önlemek için savaşan özel bir antioksidan türüdür. Kinoanın genel sağlık yararları şunlardır:

Gluten İçermez

Kişi gluten duyarlılığı, çölyak hastalığı veya gluten intoleransı spektrumunun altına düşerse, kinoa, diyetinizin besin ve antioksidan değerini önemli ölçüde artırabileceği için glütensiz bir diyete en iyi alternatiftir. Patates, tapyoka ve mısır gibi diğer glütensiz gıda maddelerinin yerine kullanılabilir. Ayrıca beslenme açısından pirinçten daha iyidir çünkü gerekli protein, kalsiyum, demir ve lif alımını sağlayarak diyeti daha dengeli hale getirir ve böylece durumun diyet gereksinimlerini karşılar.

Zengin Bir Protein Kaynağıdır

Kinoa, vücudun kendi başına yapamadığı dokuz temel amino asidin tümünü içeren tam bir protein gıdası olan birkaç bitkisel gıdadan biri olarak bilinir. Lizin, metiyonin ve triptofan gibi esansiyel amino asitlerin kaynağıdır. Pirinç, mısır, arpa ve yulaftan daha fazla protein içerir. Ayrıca, tabağınızda protein olması, doğru beslenmenin ve kan, deri, kas, kemik ve sağlığı korumanın anahtarıdır.

Minerallerle Doludur

Birçok insan potasyum, magnezyum, çinko ve demir gibi gerekli besinleri yeterince alamıyor. Kinoa, dört mineralde, özellikle magnezyum ve demirde çok yüksektir. Magnezyum, kan damarlarını gevşetmeye yardımcı olur ve tip 2 diyabetin azaltılmasına yardımcı olurken, sağlıklı kan şekeri seviyelerini destekler ve vücudu sağlıklı, baş ağrısı, kas krampları ve uykusuzluktan uzak tutar.

Demir, insan vücudundaki bir dizi işlem için gerekli olan diğer bir besindir. Mineral esas olarak kırmızı kan hücrelerimizin düzgün çalışması, daha yüksek ve daha sağlıklı kas metabolizması için gereklidir; ve yüksek beyin işlevselliği. Kinoa demirle doludur ve demir eksikliği çekenler için mükemmel bir besindir.

Cilt Sağlığını İyileştirir

Kinoa, kolajen ve elastinin sentezlenmesinde bir yapı taşı olan önemli bir bileşen olan lizin içerir. Hasarlı cildi onarmaya yardımcı olur ve güneşten ve kirliliğe maruz kalmaktan kaynaklanan serbest radikallerin oksidan etkisini dengeler. Ayrıca kinoada bulunan B vitamini yaşlılık lekelerine ve diğer pigmentle ilgili durumlara yol açan koyu melanin birikintilerini azalttığı için kahverengi lekelerin azaltılmasına da yardımcı olur.

Kinoa İle Zayıflama

Kinoa çözünmez bir lif olduğu için tokluk hissini artırarak daha uzun süre tok kalmanıza ve kilo vermenize yardımcı olur. Diyet lifi ve protein açısından da zengin olduğu için metabolizmayı hızlandırır ve yeme isteğini azaltır, böylece kalori alımını azaltır. Pirinç veya buğday gibi geleneksel tahılları kinoa ile değiştirmek, daha fazla protein ve lif sağlayacak ve kilo verme hedeflerine ulaşılmasına yardımcı olacak küçük bir değişiklik olabilir.

Kinoa ile zayıflama
kinoa gerçekten zayıflatır mı

Kinoa, kilo vermeye çalışan ve onları doyuracak yiyecekler bulmakta güçlük çeken vejeteryanlar için özellikle yararlıdır. Kinoanın glisemik indeksi (GI) de düşüktür ve bu, kinoanın diyabet için güvenli olduğu ve kan şekerini kontrol altında tutmaya yardımcı olduğu anlamına gelir. Bu nedenle kinoa, iştahı azaltmaya yardımcı olduğu ve aynı zamanda yiyeceklere güzel bir doku kattığı için kilo bilincine sahip insanlar için mükemmel bir seçimdir.

Kinoa Kilo Verdirir Mi?

Evet, kinoa kesinlikle kilo vermeye yardımcı olabilir. Kinoa, kişiyi daha uzun süre tok tutan ve iştahı azaltan çözünmez lif açısından zengindir. Kinoadaki yüksek protein ve iyi yağ metabolizmayı hızlandırır ve aynı zamanda kişiyi enerjik tutar. Kinoanın glisemik indeksi de düşüktür, böylece şeker seviyelerini sabit tutar ve ayrıca açlığın ve eş zamanlı kilo kaybının kontrol edilmesine yardımcı olur.

Beyaz Kinoa Diyette Nasıl Kullanılır?

Kinoalı çorbalar yapabilirsiniz, haşlanmış kinoaları salatalarınıza ekleyebilirsiniz, kinoadan kısır yapabilirsiniz. Kinoa lapası yaparak meyvelerle birleştirip tüketebilirsiniz. Pilav yerine kinoayı yiyebilirsiniz. Ek olarak, dolmanın iç harcına ekleyebilirsiniz. Ayrıca kinoalı kurabiye hazırlayarak ara öğünlerinde çay ve kahve yanına tüketebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu