Reklam
Genel

Kırık Kalp Sendromu Nedir? Neden Olur? Nasıl Geçer?

Reklam

Herkes kırık bir kalple karşılaşabilirken, kırık kalp sendromu (takotsubo kardiyomiyopati veya stres kardiyomiyopati olarak da bilinir) neredeyse 50-80 yaş arası kadınlara özgü bir durumdur. Kalp rahatsızlığının nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte stresli durumlarda yükselen adrenalinin tetiklediği düşünülmektedir.

İçindekiler

Kırık Kalp Sendromu Nedir?

Bu yaygın olarak kullanılan bir deyimdir – ama aslında kırık bir kalpten ölebilir misin? Cevap evet – aşırı stres gerçekten de kalbinizi etkileyebilir ve çok nadir durumlarda yaşamı tehdit edebilir.

Kırık kalp sendromu, stres kardiyomiyopatisi veya takotsubo kardiyomiyopatisi veya benzer isimlerle bilinir. Tipik olarak, bir kişi ani akut stres, aşırı duygular veya kalbin ana pompalama odası olan sol ventrikülü hızla zayıflatabilen fiziksel bir yaralanma yaşadığında ortaya çıkar.

Semptomlar genellikle kalp krizine benzer, ancak iyi haber şu ki, çoğu durumda kalpteki herhangi bir değişiklik geçicidir ve çoğu insan tamamen iyileşir.

Kırık Kalp Sendromu Vücuda Ne Yapar?

Aşırı zihinsel ve fiziksel stres zamanlarında, vücut ani bir adrenalin ve stres hormonu patlaması salgılar. Bu, kalbin etrafındaki küçük arterlerin daralmasına neden olabilir, bu da kalbe giden kan akışını azaltır ve kalp kasını geçici olarak sersemletir.

Semptomlar kalp krizi ile hemen hemen aynı olsa da, çoğu kalp krizine tipik olarak kalp atardamarlarındaki tıkanmalar neden olur.

Bununla birlikte, kırık kalp sendromu olan çoğu insanın atardamarları tıkalı değildir. Bunun yerine, stres hormonlarındaki artış nedeniyle kalp, kanı gerektiği gibi pompalayamaz, bu da kalp krizi benzeri semptomlara ve ayrıca hızlı ama normalde geri döndürülebilir kalp kası zayıflığına neden olur.

Kırık Kalp Sendromunun Nedenleri

Kırık kalp sendromu teşhisi konan kişilerin yaklaşık üçte ikisi, duruma neden olan tetikleyici bir epizodu tam olarak belirleyebilir. Genellikle stres etkili bir faktördür.

Aşağıda, aşırı olduğunda kırık kalp sendromunu tetikleyebilecek bazı stres kategorileri bulunmaktadır.

Fiziksel stres;

 • Yüksek ateş
 • Felç
 • Nöbet
 • Nefes almada zorluk (astım krizi veya amfizem gibi)
 • Önemli kanama
 • Çok düşük kan şekeri
 • Kan basıncında ani düşüş
 • Şiddetli acı

Zihinsel / duygusal stres;

 • Bir aile üyesini veya sevilen birini kaybetmek gibi keder
 • Korku
 • Aşırı öfke
 • Sürpriz veya şok
 • Yakın ölüm deneyimi

Kırık Kalp Sendromu Belirtileri

 • Göğüs ağrısı
 • Nefes darlığı
 • Terlemek
 • Baş dönmesi

Bu semptomlar, duygusal veya fiziksel olarak stresli bir olaydan dakikalar veya birkaç saat sonra başlayabilir. Bu semptomları yaşayan herkes en yakın acil servise gitmelidir.

Kırık Kalp Sendromu Teşhisi

Semptomlar kalp krizine benzer olduğundan, hastalar tipik olarak EKG, kan testleri, kalp ultrasonu (ekokardiyogram) ve atardamarları tıkayıp tıkamadıklarını veya plak yırtıp atmadıklarını araştırmak için bir anjiyogram gibi testlere tabi tutulurlar.

Damarların tıkalı olduğuna dair kanıtlar bir kez ekarte edildiğinde, kırık kalp sendromuna sahip olduğunun anlatı işaretleri, kalbin ana pompalama odasının kanla dolduğunda balonlaşmasını ve kalbin büyüdüğünü veya olağandışı bir şekilde olup olmadığını içerir. Kalp enzimleri adı verilen daha yüksek seviyelerde maddeler de genellikle kanda bulunur.

Bazı hastalarda kardiyak MRG taraması da yapılabilir.

Kırık Kalp Sendromu Tedavisi

Sendrom için standart bir tedavi yoktur. Beta blokerler, ACE inhibitörleri ve diğer ilgili terapiler gibi yaygın kalp yetmezliği ilaçları genellikle kalp üzerinde daha fazla baskı oluşmasını önlemek ve kas zayıflığına yardımcı olmak için reçete edilir. Kalp her zamanki gibi güçlü bir şekilde pompalamadığından vücutta sıvı birikmesi varsa diüretikler kullanılabilir.

Doktorunuz ayrıca, bu durumun tekrar oluşmasını önlemek için yoga veya diğer rehabilitasyon programları gibi hafif bir egzersiz programı almak gibi stresi azaltmanın yollarını önerebilir.

Kırık Kalp Sendromu Tehlikeli Mi?

Çoğu hasta iyileşirken, ciddi bir kırık kalp sendromu vakası yaşamı tehdit edici olabilir. Bazı durumlarda, aşağıdakilerle sonuçlanan ciddi kalp kası zayıflığına neden olabilir:

kırık kalp sendromu
kırık kalp sendromu öldürür mü
 • konjestif kalp yetmezliği
 • düşük kan basıncı
 • şok
 • potansiyel olarak yaşamı tehdit eden kalp ritmi anormallikleri

İyi haber şu ki, bu durum genellikle geçicidir ve hastalar günler veya haftalar içinde tamamen iyileşebilir. Bu durumla kritik derecede hasta olan insanlar bile iyileşme eğilimindedir.

Kırık Kalp Sendromu Kimlerde Olur?

Vakaların yüzde 90’ı 58-75 yaş arasındakilerde meydana geldiği için yaşlı kadınlar açık ara en büyük risk altındadır. Kadınların neden bu kadar orantısız bir şekilde temsil edildiğinin kesin nedeni bilinmemekle birlikte, kadınlık hormonu östrojen azalmaya başladığında menopozal değişiklikler tarafından tetiklendiği düşünülmektedir.

Kadınlar çok daha fazla risk altındayken, araştırmalar erkekler arasındaki ölüm oranının kadınlardan daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Çalışmalar, kalp krizi şüphesiyle başvuran kişilerin yaklaşık %2’sinden kırık kalp sendromunun sorumlu olduğunu göstermektedir. Bu rakam kadınlarda %5-7 civarına çıkıyor.

Patlayan Kafa Sendromu Nedir? Neden Olur? Nasıl Geçer?

Klinomani Sendromu Nedir? Klinomani Tedavisi Nasıldır?

Languishing Sendromu Nedir, Nasıl Düzeltilir?

Karpal Tünel Sendromu Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Piriformis Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Geçer?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu