Reklam
Güncel Hayat

Klostrofobi Nedir, Nasıl Anlaşılır, Ne İyi Gelir?

Reklam

Spesifik fobi, kişinin belirli nesnelere veya durumlara karşı yoğun ve mantıksız bir korkuya sahip olduğu bir kaygı bozukluğu biçimidir. En yaygın fobilerden biri klostrofobi veya kapalı alan korkusudur. Klostrofobisi olan bir kişi asansörde, uçakta, kalabalık bir odada veya diğer kapalı alanlarda paniğe kapılabilir.

Fobiler gibi kaygı bozukluklarının nedeninin genetik savunmasızlık ve yaşam deneyiminin bir kombinasyonu olduğu düşünülmektedir. Uygun tedavi ile klostrofobi veya diğer fobilerin üstesinden gelmek genellikle mümkündür.

Fobi Belirtileri

Klostrofobi, bir tür özgül fobidir. Spesifik fobiler aşağıdaki semptomları içerir:

 • Belirli bir nesne veya durum hakkında yoğun bir korku veya endişe – bu durumda, küçük veya kapalı alanlar. Klostrofobisi olan kişiler tipik olarak yoğun bir boğulma veya kısıtlama korkusu ve kaçma arzusu yaşarlar.
 • Bu durum neredeyse her zaman korku veya kaygı uyandırır.
 • Bu durumdan kaçınmak ya da yoğun bir korku ya da kaygıyla bu duruma katlanmak.
 • Korku veya endişe herhangi bir gerçek tehlikeyle orantısızdır.
 • Korku, endişe veya kaçınma altı ay veya daha uzun sürer ve önemli bir sıkıntıya neden olur.

Kaçınma türleri aşağıdakileri içerebilir:

 • bir odanın içinde – otomatik olarak çıkışları kontrol etme, çıkışların yanında durma veya tüm kapılar kapalıyken alarma geçme,
 • bir aracın içinde – trafiğin yoğun olacağı zamanlarda seyahat etmekten kaçınmak,
 • bir binanın içinde – asansör yerine merdivenleri kullanmayı tercih etmek,
 • bir partide – kalabalık bir odada, oda büyük olsa bile kapının yanında durmak,
 • MRI veya CT taramalarından kaçınmak,
 • şiddetli klostrofobisi olan bir kişi için kapalı bir kapı panik duygularını tetikleyebilir.

Anksiyete Atağı Belirtileri

Klostrofobiden muzdarip bir kişi kendini kapalı bir alanda bulursa, aşırı korkuya tepki olarak bir endişe veya panik atak geçirebilir. Semptomlar şunları içerebilir:

 • Terlemek
 • Hızlandırılmış kalp atış hızı
 • Hiperventilasyon veya aşırı nefes alma
 • Sersemlik
 • Mide bulantısı
 • Bayılma
 • Yoğun zarar korkusu

Klostrofobi İle Nasıl Başa Çıkılır?

İnsanlar genellikle boğulma veya hapsedilme ile ilgili endişeleri tetikleyen durumlardan kaçınarak ve aynı zamanda panik deneyiminin kendisinden de kaçınmak isteyerek fobilerle başa çıkarlar. Bir kişi anksiyete veya panik atak geçirdiğinde, başka bir anksiyete veya panik atak geçirebileceğinden giderek daha fazla korkar hale gelebilir. Saldırıya neden olan nesnelerden veya durumlardan kaçınmaya başlarlar.

Klostrofobi
klosrofobi nasıl yenilir

Bununla birlikte, kaçınmaya dayanan herhangi bir başa çıkma tekniği, fobiyi yalnızca daha da kötüleştirebilir.  Bunun nedeni, insanların paniği önceden tahmin etmesi ve gerçekte kaygı ve korkuyu artırabilen tetikleyici durumlarla nasıl başa çıkacaklarını öğrenmek için mücadele etmesidir.

Klostrofobi Tedavi Edilebilir Mi?

Tedavinin gerçek faydaları olabilir. Ancak fobisi olan birçok kişinin tedaviye erişememesi anlaşılır bir durumdur. Tedavi korkutucu gelebilir ve kaygıya neden olabilir. Tedavi seçeneklerinin çoğu korkulan durumla veya nesneyle bir şekilde yüzleşmeye bağlı olduğundan, kişi tedaviye başlama konusunda isteksiz hissedebilir.

Aileden ve arkadaşlardan gelen destek ve teşvik yardımcı olabilir. Bir fobinin üstesinden gelmeye çalışan bir kişi, bazı tedavi yöntemlerini özellikle zorlayıcı bulabilir ve destek verdiği kişilerin sevgisine ve anlayışına ihtiyaç duyacaktır. Terapist, tedavi arayan kişiyi desteklemek için aile üyelerinden veya arkadaşlarından belirli seanslara katılmalarını bile isteyebilir.

Klostrofobi Nasıl Tedavi Edilir?

Klostrofobi dahil olmak üzere genel olarak fobilerin tedavisi psikolojik yöntemlere dayanır. Kişiye bağlı olarak, bu yöntemlerden bazıları şunları içerebilir:

Bilişsel davranışçı terapi (CBT): Kişinin fobiler ve kaygı hakkında eğitildiği, korku duygularına yol açan belirli düşünce ve tutumlarla yüzleşmesi ve bunları değiştirmesi için teşvik edilen bir terapidir.

Maruz Bırakma Terapisi: Bu, fobileri ve yüksek düzeyde kaygı veya paniğe neden olabilecek diğer durumları tedavi etmek için kullanılan belirli bir terapi türüdür. Maruz kalma şahsen, hayali veya sanal gerçeklik gibi teknoloji aracılığıyla olabilir. Birçok maruz kalma türü vardır ve bunlar şunları içerebilir:

 • Kademeli Maruz Kalma: Kişiye, fobiyle ilgili kaygı yaşarken belirli gevşeme ve görselleştirme tekniklerini kullanması öğretilir. Kişi fiziksel ve zihinsel rahatlamaya odaklanırken, tetikleyici durumlar yavaş yavaş, adım adım tanıtılır. Sonunda, kaygı duymadan korkularının kaynağıyla yüzleşebilirler. Bu aynı zamanda sistematik duyarsızlaştırma olarak da bilinir.
 • Modelleme: Kişi, diğer insanların fobi tetikleyiciyle korkmadan yüzleşmesini izler ve bu güveni taklit etmesi için teşvik edilir

Ayrıca antidepresanlar gibi ilaçlar da psikolojik tedaviye ek olarak kullanılabilir.

Bazı psikolojik tedaviler kısadır ve yalnızca 1-2 seans içerebilirken, diğerleri daha kademeli veya kapsamlıdır ve tipik olarak 10-12 seans gerektirir.

Megalofobi Nedir? Megalofobi İle Nasıl Başa Çıkılır?

Akrofobi Nedir, Belirtileri ve Tedavileri Nelerdir?

Evlilik Korkusu Nedir? Evlilik Korkusu Nasıl Yenilir?

Sosyal Anksiyete Bozukluğu Nedir?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu