Reklam
Sağlık

Makrodaktili Hastalığı Ne Demek? Makrodaktili Hastalığı Tedavisi Var Mı?

Reklam

Makrodaktili hastalığı, bir bebeğin ayak veya el parmaklarının anormal derecede büyük olmasına neden olan nadir bir durumdur, bu durum altta yatan kemik ve yumuşak dokuların aşırı büyümesiyle karakterizedir. Bununla birlikte, büyük parmaklar veya ayak parmakları çocuğunuzun etkilenen el veya ayağını belirli aktiviteler için kullanmasını zorlaştırabilir.

Bu durum konjenitaldir yani doğumda mevcuttur. Bazen sadece ayakları etkilese de, çoğu vaka elleri etkiler. Bazen makrodaktili olan çocuklarda sindaktili de olabilir. Bu, iki parmağın birbirine kaynaşması anlamına gelmektedir. Etkilenen el veya ayak parmakları da sert ve/veya eğri olabilir.

İçindekiler

Makrodaktili Nedir?

“Makrodaktili nedir?” sorusu şu şekilde yanıtlanabilir: Makrodaktili, genellikle el veya ayaklardaki bir veya daha fazla parmağın abartılı bir şekilde büyüdüğü bir durumdur.

Makrodaktili Hastalığı Nasıl Bir Şey?

Makrodaktili, parmaklarda veya ayaklarda normalden daha büyük bir boyutla kendini gösteren genellikle doğumsal bir kusur olan bir rahatsızlıktır. Bu durum, genetik faktörler, hormonal bozukluklar veya vücuttaki enfeksiyonlar gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir ve kişinin hayatı boyunca devam edebilir.

Makrodaktili Genetik Mi?

Makrodaktili çoğunlukla kalıtsal bir durumdur, bu da demek oluyor ki bir aile üyesinde varsa diğer aile bireylerinde de görülebilir.

makrodaktili hastalığı
makrodaktili genetik mi

Makrodaktili Hastalığı Neden Olur?

Bu hastalık, nadir görülen bir durum olup, bebeklerin parmaklarının veya ayak parmaklarının anormal derecede büyük olmasına neden olan bir durumdur. Genel olarak doğuştan gelir ve nedeni belirsizdir. Ellerde daha sık görülen bu durum genellikle bir el veya bir ayakta ortaya çıkar, ancak tek bir parmakla sınırlı olmayabilir. Makrodaktili, aynı zamanda iki parmağın veya parmağın birbirine kaynaşması (syndactyly) durumuyla birlikte görülebilir. Genel olarak iyi huylu bir durum olsa da, kozmetik olarak rahatsız edici olabilir.

Makrodaktili Hastası Nasıl Olur?

Makrodaktili genellikle iyi huylu bir durumdur, ancak görünüm ve fonksiyonu etkileyerek ellerde veya ayaklarda şekil bozukluğuna neden olabilir. Normalde büyük olan parmaklar, zamanla diğer el veya ayak kısımlarıyla orantılı bir şekilde büyür, ancak ilerleyici bir formda, parmaklar diğer bölgelerden daha hızlı bir büyüme sergileyebilir. Bu durumda etkilenen parmaklar, diğer parmaklardan yaklaşık olarak bir buçuk kat daha uzun ve geniş olabilir. İlerleyen durumlarda, etkilenen parmaklar belirgin bir şekilde büyük hale gelebilir.

Makrodaktili hastalığının diğer belirtileri şunları içerebilir:

  • Etkilenen el veya ayakta anormal büyüme
  • Sertlik
  • Etkilenen eli/ayağı hareket ettirmede, kavramada veya kullanmada güçlük
  • Şişme
  • Ağrı (nadir de olsa)

Makrodaktili Nasıl Teşhis Edilir?

Çocuğunuzun doktoru muhtemelen çocuğunuz doğduktan kısa bir süre sonra makrodaktili belirtilerini görecektir. Ancak, çocuğunuzda ilerleyici bir tür varsa, hemen tespit edilemeyebilir. Çocuğunuzun röntgeni ve genişlemiş dokular hakkında daha fazla bilgi sağlamak için el veya ayağının MRI (manyetik rezonans görüntüleme) çekilerek tespit edilecektir.

Makrodaktili Hastalığı Tedavisi Nedir?

Makrodaktili hastalığını tedavi etmek için cerrahi müdahale, fizik tedavi ve destekleyici terapi gibi yöntemler kullanılabilir. Tedavi genellikle semptomlara bağlı olarak belirlenir ve hastanın yaşına ve semptomların şiddetine göre uyarlanır. Makrodaktili hastalığı ameliyatı, fazla dokuyu çıkarmayı veya kemikleri yeniden şekillendirmeyi içerebilir. Fizik tedavi ise hareket kabiliyetini artırmaya yardımcı olur; fizyoterapistler özel egzersizler ve masaj teknikleri kullanarak tedaviyi yönetir.

Gül Hastalığı Nedir? Nasıl Geçer? 

Zona Nedir? Zona Hastalığına Ne İyi Gelir?

Gül Hastalığı Neden Olur? Gül Hastalığı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Demans Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir, Tedavisi Nasıldır?

Sara Hastalığı Geçici Midir? Sara Hastalığına Ne İyi Gelir?

Sedef Hastalığı Nedir? Sedef Hastalığı Çeşitleri

Raşitizm Nedir? Raşitizm Belirtileri Nelerdir?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu