Reklam
Güncel Hayat

Masaja Giderken Ne Giyilir? Masaja Giderken Ne Lazım Olur?

Reklam

Bu blog yazısına tıkladıysanız, muhtemelen masajın faydalarını merak ediyorsunuzdur. Belki de bunu okurken omuzlarınızın neden kamburlaştığını ve boynunuzun neden kırılacakmış gibi gergin olduğunu anlamaya çalışıyorsunuzdur. Veya belki de masaj yaptırmaktan hoşlanan birisiniz. Peki masaj tam olarak nedir, farklı türleri var mıdır ve masajın olası faydaları nelerdir, masaja giderken ne giyilir, nelere dikkat edilir?

İçindekiler

Masaj Yaptırmak Sağlıklı Mı?

Bir masajın faydalarını destekleyen araştırmalar olsa da, tıbbi yardım almak yerine masaj yaptıramazsınız. Ayrıca, ara sıra meydana gelen bir baş ağrısını yönetmek için başınıza masaj yapmaya çalışırken veya mide ağrısını hafifletmek için karnınızı hafifçe ovuşturmaya çalışırken, tıbbi bir durumun neden olduğu ağrıyı hafifletmek istiyorsanız bir profesyonelle konuşmak en iyisidir.

masaj yaptırmanın faydaları
masaj yaptırmanın faydaları

Ek olarak, belirli bir hastalık için masaj yaptırmadan önce birinci basamak doktorunuzla veya söz konusu durum için gördüğünüz bir uzmanla konuşmalısınız. Bununla birlikte, masaj terapisinin aşağıdakilere yardımcı olabileceğini destekleyen araştırmalar var:

1. Stres Atma ve Rahatlama

Masaj terapisinin kortizol gibi stres hormonlarını tam olarak ne kadar azalttığını anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyacımız var, ancak anekdot niteliğindeki kanıtlar, masajların stresi azaltmaya yardımcı olabileceğini ve gevşemeyi teşvik edebileceğini gösteriyor.

2. Kabızlık Tedavisi

Kabızlık veya diğer sindirim sorunlarıyla uğraşıyorsanız, mide masajı rahatsızlığınızın bir kısmını hafifletebilir. Yapılan bir araştırmada, karın masajlarının ameliyat sonrası kabızlık ile uğraşan kişilerin bağırsaklarını hareket ettirmelerine ve biraz daha iyi hissetmelerine yardımcı olduğunu buldu.

3. Fibromiyalji Ağrı Yönetimi

Fibromiyaljisi olan kişiler, uyku, hafıza ve ruh hali semptomlarının yanı sıra kronik ağrı yaşarlar. Masaj tedavisi durumu tedavi etmese de, ilaç, danışmanlık ve fizik tedavi ile birlikte tamamlayıcı bir tedavi olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte, bazı durumlarda masaj tedavisinin ağrınızı daha da kötüleştirebileceğini unutmayın. Fibromiyalji için masajın potansiyel faydaları hakkında birinci basamak doktorunuzla görüşmek ve durumunuzu önceden masaj terapistinizle tartıştığınızdan emin olmak en iyisidir.

4. Baş Ağrısı İle Mücadele

Spesifik olarak, başınız, boynunuz ve omuzlarınızdaki kas gerginliğini hafifletmeye yardımcı olur. Bu, baş ağrısı semptomlarınızı hafifletebilir.

5. Uykusuzluk

Yukarıda belirttiğimiz gibi, masaj yaptırmak stresi olumlu yönde etkiler ve azalan stres seviyeleri uykuyu teşvik etmeye yardımcı olabilir.

Masaj Öncesi Duş Alınır Mı?

Ilık bir duş almak vücudun rahatlamasını ve toksinlerin atılmasını sağlar. Bu sebeple, masaj öncesi ılık bir duş almanız tavsiye edilir.

Masaj Kimlere Uygulanmaz?

Oldukça rahatlatıcı bir terapi olsa da bazı kişilerin masaj yaptırması sakıncalıdır. Bunlar; cilt enfeksiyonu, damar tıkanıklığı, kırık, kanser tespit edilen hastalara, gebelere ve kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilere uygun değildir.

Masaj Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli?

İlk defa masaja gidecekseniz, öncesinde nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmeniz önemlidir.

  • Masaj yapacak kişinin alanında uzman sertifikalı personel olması gereklidir. Öncesinde masaj yaptırmış kişilerin yorumlarını okumanız tavsiye edilir.
  • Herkese uygulanan masaj türü değil de kişiye özel masaj yapılmalıdır. Kişinin vücut yapıları ve hali hazırda bulunan hastalıkları da dikkate alınarak uygun masaj türü uygulanmalıdır.
  • Masaj yaparken bazı bitkisel yağlardan faydalanılmalıdır. Bunlar vücuda iyileştirme ve soğutma gibi faydalar sunacaktır.
  • Vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olacak olan spa taşları ile masajlar yapılabilir. Gideceğiniz spa merkezini önceden araştırıp bilgi almanız gerekir.
  • Size uygun masajın hangisi olduğuna karar verebilmesi için masözünüze rahatsızlık duyduğunuz konuda bilgi vermeniz önemlidir.
  • Yüzdeki kırışıklıklardan dolayı şikayetiniz varsa, kırışıklıkları açacak ve sizi daha gençleştirecek olan güzellik masajı yaptırmayı düşünebilirsiniz.
  • Masajdan beklentiniz günün yorgunluğunu alsın ve sizi daha enerjik yapması ise, yorgunluk masajı sizin için idealdir.

Masaja Giderken Ne Alınır?

Masaj salonuna ilk defa gidecekseniz ve yanınıza ne almanız ve ne giyeceğiniz konusunda endişeleriniz olması normaldir. Ancak öncelikle şunu hatırlamanız lazım ki üzerinizdeki gerginliği atacağınız bir yer olacağı için bunları düşünerek kendinizi strese sokmayın.

masaja giderken ne giyilir
masaj salonuna giderken ne giyilir

Masaja gelirken lastikli kıyafetler tercih etmeyin. Onlar vücudunuzu daha fazla sıkacağı için o bölgeye yapılan masajda kan dolaşımı daha yavaş olacaktır. Ayrıca masaj salonlarında kişiye özel havlu, peştemal, terlik ve bornoz veriliyor. Siz dilerseniz, bikini veya mayo ile gidebilirsiniz. Masaj sonrası rahatlatıcı bir duş alarak kendinizi gevşetebilirsiniz.

Spor Salonunda Ne Giyilir? Spor Salonuna Giderken Nasıl Giyinmeli?

Soğuk Masaj Topu Ne İşe Yarar? Buz Küresi Soğuk Masaj Nasıl Kullanılır?

Yaşlanma Karşıtı Evde Yüz Masajı Nasıl Yapılır?

Yeşim Taşı Yüz Masaj Aleti Nedir? Ne İşe Yarar?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu