Reklam
Genel

Kedilerde Tüy Dökülmesi Neden Olur? Kedi Tüy Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Reklam

Kedinizin tüylerinin döküldüğünü fark ediyor ve bu durumdan şikayetçi misiniz? Kedi tüy dökülmesi, aslında onların ne kadar sağlıklı olduğunu gösterir. Ancak bazı durumlarda ortada ciddi bir problem olduğu bilinmelidir. Bunu anlamak için içeriğimize göz atabilir ve patili dostunuzun tüy bakımı hakkında daha fazlasını öğrenebilirsiniz.

İçindekiler

Kedi Tüy Neden Döker?

Kedilerin tüy dökmesi eğer tüy dökme zamanlarında ise, oldukça normal bir durumdur. Ancak onun haricinde tüy dökümü görülmesi, bazı beslenme hatalarından dolayıdır. Özellikle aşırı proteinli besinler tüketilmesi, vitamin ve mineral eksikliği içeren kedi mamaları ile beslenmeleri ya da dengesiz yağ asitleri kedilerde tüy dökmeye neden olur. Ayrıca bozulmuş gıdalar, bayat mama ya sofra yemeği ile beslendiklerinde tüy dökme problemi yaşanır.

Kedilerin Tüy Dökme Mevsimi Ne Zaman?

Kedilerde tüy dökülmesi, ilkbahar ve sonbahar aylarında daha sık görülür ve bunun endişe edilecek bir durum olmadığı bilinmelidir. İlkbahar aylarında kalın tüyler dökülür ve yerine ince ve seyrek tüyler çıkar. Sonbahar aylarında ise, ince tüyler dökülerek kalın tüyler çıkar.

Kedi Tüyü Dökülmesi Engellemek İçin Ne Yapılmalı?

Kedi sahiplerinin patili dostlarının ne zaman tüy döktüğünü gözlemlemesi önemlidir. Buna göre, ne tür bir önlem alabilecekleri konusunda zorluk yaşamazlar.

Kedinizi Düzenli Olarak Tarayın

Tüy dökme döneminde olan kedinizi düzenli olarak taramanız, evde daha az kedi tüyü ile karşılaşmanıza yardımcı olur. Kedilere uygun tarakları tercih ederek onların canını yakmadan tüy bakımını yapabilirsiniz.

Kedi tüy dökülmesi
kedi tüyü dökülmesini önlemek için

Ek olarak, kediler genellikle taranmaktan hoşlanmazlar. Ancak sizin kediniz eğer bunun tam tersi ise, bayağı şanslı olduğunuzu bilmelisiniz. Taranmayı sevmeyen bir kediye sahipseniz, ısrar etmemenizi tavsiye ederiz.

Kedinizin Yeterli Miktarda Su İçmesini Sağlayın

Tüy dökme döneminde olan kedilerin su içme isteği artabilir. Eğer bu ihtiyaç karşılanmazsa, aşırı miktarda tüy dökümüne neden olabilir.

Kedi tüy dökülmesi
kedi tüy dökümü engelleme

Kediler genel olarak su içmek istediklerinde, temiz su ararlar. Bu sebeple, patili dostunuzun su kabını her zaman temiz tutmaya dikkat edin ve suyunu günlük olarak değiştirin. Ayrıca şebeke suyu yerine damacanadan su vermeye özellikle dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Kedinizi Sağlık Kontrolünden Geçirin

Kedilerin yaşadığı sağlık problemleri de tüy dökmesine yol açabiliyor. Bu yüzden, tüy dökme zamanları dışında tüy döküyorsa, hiç aksatmadan bir veteriner ziyaretine gidilmesi önerilir. Zira, bazı cilt hastalıkları kedilerde tüy dökülmesine neden olabilir. Erken teşhis, kedinizin sağlığı açısından önemlidir.

Kedi Tüyü Dökülmemesi İçin Hangi Mama?

Hangi mama tüy dökmez? Tüy dökmeyen kedi maması markaları hangileri? Kedi tüy dökümü engellemek için 5 mama önerisinde bulunduk. Aşağıdaki mamalara göz atabilir ve patili dostunuzun tüy dökmesini azaltabilirsiniz.

Kedi tüy dökülmesi
tüy dökmeyen kedi maması
 • Pro Plan Elegant Somonlu Kedi Maması
 • Brit Care Tüy Engelleyici Yaş Kedi Maması
 • Hills Tüy Engelleyici Kedi Maması
 • Orijen Tüy Engelleyici Kedi Maması
 • N&D Tüy Engelleyici Kedi Maması

Hangi Kedi Az Tüy Döker?

Bazı kediler daha az tüy döker. Eğer kedinizin tüy dökmesi sizi rahatsız edecekse, kedi sahiplenmeden önce az tüy döken kedilerin hangileri olduğunu bilmenizde yarar var.

Kedi tüy dökülmesi
tüy dökmeyen kedi cinsleri
 • Bengal
 • Sibirya
 • Sphynx
 • Siyam
 • Bombay
 • Cornish Rex
 • Exotic Shorthair
 • Russian Blue

Kedi Alerjisi Nasıl Anlaşılır? Kedi Alerjisi Nasıl Geçer?

Erkek Kedilerde Kızgınlık Dönemi Ne Kadar Sürer? Nasıl Atlatılır?

Dişi Kedi Kızgınlık Dönemi Nasıl Geçer? Ne Yapılmalı?

Kedilerin Kızgınlık Dönemi ve Belirtileri

Evde Kedi Beslemek | Evde Kedi Bakımı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu