Reklam
Güncel Hayat

Ruhsal Tarama Testi Nedir? Neyi Ölçer?

Reklam

Ruhsal tarama testi, bir kişinin bir sağlık uzmanının bir akıl hastalığı belirtilerini kontrol etmesine yardımcı olmak için yanıtladığı standart bir dizi sorudur. Sorular, sağlayıcının bir kişinin ruh hali, düşüncesi, davranışı ve hafızası hakkında bilgi edinmesine yardımcı olur.

Ruh sağlığı taraması, ruh sağlığı koşullarını erken yakalamanın bir yoludur. Tarama bir bozukluğun belirtilerini gösteriyorsa, belirli bir zihinsel bozukluğu teşhis etmek için genellikle daha fazla test yapılması gerekir. Akıl hastalıkları aynı zamanda akıl hastalıkları olarak da adlandırılır ve akıl sağlığı taramasına “akıl hastalığı testi” veya “psikoloji testi” denebilir.

Zihinsel Bozukluklar Nelerdir?

Yaygın zihinsel bozukluklar şunları içerir:

 • Depresyon, bipolar bozukluk, mevsimsel duygusal bozukluk ve kendine zarar içerenduygudurum bozuklukları.
 • Panik bozukluğu, fobiler ve obsesif-kompulsif bozukluğu (OKB) içerenanksiyete bozuklukları. Anksiyete çocuklarda sık görülen bir rahatsızlıktır.
 • Anoreksiya ve bulimiyi içeren yeme bozuklukları.
 • Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB). DEHB, çocuklarda en sık görülen ruh sağlığı bozukluklarından biridir. Yetişkinliğe kadar da devam edebilir.
 • Travma sonrası stres bozukluğu.
 • Kişilik bozuklukları
 • Alkol kullanım bozukluğu ve uyuşturucu kullanımı ve bağımlılığını içeren madde kullanım bozuklukları.
 • Şizofreni dahil olmak üzere psikotik bozukluklar.

Bu ve diğer zihinsel bozukluklar, çocuklar da dahil olmak üzere her yaştan insanı etkiler. Bu nedenle, çocuklar, gençler ve yaşlı yetişkinler için tasarlanmış özel ruh sağlığı tarama testleri vardır. Bazı tarama testleri, en yaygın ruhsal bozuklukların genel belirtilerini arar. Diğer tarama testleri, belirli hastalık türleriyle ilgili belirtileri arar.

ruhsal tarama testi
ruh sağlığı bozukluğu nasıl anlaşılır

Ruh sağlığı taraması, hayatınızın her aşamasında toplam sağlığınızın önemli bir parçası olabilir. Ruh sağlığı belirtileri, belirli fiziksel durumların bir işareti olabilir. Ve bazı zihinsel bozukluklar, fiziksel sağlık sorunları geliştirme riskini artırabilir. Uygun ruh sağlığı taraması, teşhisi ve tedavisi ile ruh sağlığı bozukluğu olan kişiler iyileşebilir ve birçoğu tamamen iyileşir.

Diğer isimler: ruh sağlığı değerlendirmesi, akıl hastalığı testi, psikolojik değerlendirme, psikoloji testi, psikiyatrik değerlendirme

Ruhsal Tarama Testi Ne İşe Yarar?

Bir kişinin zihinsel bozukluk belirtileri olup olmadığını öğrenmek için genellikle ilk adım olarak bir ruh sağlığı taraması kullanılır. Rutin bir kontrolün parçası olabilir. Bir kişinin:

 • Bir ruhsal bozukluk geliştirme riski vardır
 • Bir akıl sağlığı bozukluğunu teşhis etmek veya dışlamak için daha fazla test yapılması gerekiyor
 • Teşhis testleri bitmeden hemen ruh sağlığı bakımına ihtiyacı var

Akıl sağlığı taraması, bir ruhsal bozukluğun tedavisinin işe yarayıp yaramadığını görmek için de kullanılabilir. Bir birinci basamak sağlık hizmeti sağlayıcısı, bir kişinin test ve/veya tedavi için bir akıl sağlığı sağlayıcısını görmesi gerekip gerekmediğine karar vermesine yardımcı olması için akıl sağlığı taramasını kullanabilir. Akıl sağlığı sağlayıcısı, ruh sağlığı sorunlarının teşhis ve tedavisinde uzmanlaşmış bir sağlık uzmanıdır. Bir akıl sağlığı sağlayıcısı, belirli bir ruhsal bozukluğu teşhis etmek veya dışlamak için başka hangi testlerin gerekli olduğunu seçmek için bir tarama testinin sonuçlarını kullanabilir.

Bir İnsanın Ruh Hastası Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Bir ruhsal bozukluk belirtileriniz varsa, sizin veya çocuğunuzun bir ruh sağlığı taramasına ihtiyacı olabilir. Farklı bozuklukların spesifik semptomları vardır.

Ruhsal bozuklukların genel belirtileri şunları içerebilir:

 • Çok fazla ya da çok az yemek yemek ya da uyumak
 • İnsanlardan ve olağan faaliyetlerden uzaklaşmak
 • Yorgunluk ve enerji eksikliği
 • Hiçbir şeyin önemi yokmuş gibi çaresiz, umutsuz veya hissiz hissetmek
 • Normalden daha fazla sigara içmek, içki içmek veya uyuşturucu kullanmak
 • Alışılmadık şekilde kafası karışmış, unutkan, gergin, kızgın, endişeli veya korkmuş hissetmek
 • İlişkilerde sorunlara neden olan şiddetli ruh hali değişimleri
 • Kafanızdan çıkaramadığınız düşünceler ve anılar
 • Sesler duymak veya doğru olmayan şeylere inanmak
 • Ölümü, intiharı veya kendinize veya başkalarına zarar vermeyi düşünmek

Çocuklarda ruhsal bozuklukların belirtileri ayrıca şunları içerebilir:

 • Sık öfke nöbetleri ve diğer davranış sorunları
 • Bilinen bir tıbbi nedeni olmayan sık karın ağrıları veya baş ağrıları
 • okulda zorluk
 • Kötü bir şey olacağı korkusuyla eylemleri tekrarlamak veya sürekli kontrol etmek
 • Korkular, endişeler, ölüm veya intihar hakkında çok konuşmak

Akıl Sağlığı Testi Nasıl Yapılır?

Akıl sağlığı taraması yaptırıyorsanız, belirtilerinizle ilgili bir dizi soruyu yanıtlayacaksınız. Sorular duygularınız, ruh haliniz, uykunuz, iştahınız ve hayatınızın diğer bölümleri hakkında olacaktır. Doktorunuz size sorular sorabilir veya bir anket doldurtabilir ve ardından yanıtlarınızı tartışabilirsiniz. Cevaplarınızın dürüst ve eksiksiz olması önemlidir.

Ruh sağlığı bozukluklarını teşhis edebilecek hiçbir tıbbi test yoktur. Ancak bazı kan testleri, tiroid hastalığı veya elektrolit dengesizliği gibi fiziksel bir durumun ruh sağlığı semptomlarına neden olup olmadığını gösterebilir.

Doktorunuz belirtilerinizin beyninizdeki veya sinirlerinizle ilgili fiziksel sorunlardan kaynaklanabileceğini düşünürse, nörolojik muayene veya beyninizin görüntüleme testleri olabilir.

Çocuğunuz ruh sağlığı taramasından geçiyorsa, test çocuğunuzun yaşına ve yeteneklerine göre ayarlanacaktır. Çocuğunuzun davranışları hakkında bir anket doldurmanız istenebilir.

Tarama testi, çocuğunuzun birinci basamak sağlık hizmeti sağlayıcısı veya çocuklarla ve gençlerle çalışan bir akıl sağlığı uzmanı tarafından yapılabilir. Çocuğunuzun sağlayıcısı, zihinsel bozuklukların fiziksel nedenlerini araştırmak için tıbbi testler de isteyebilir. Bazı okullar ruh sağlığı tarama hizmetleri sunmaktadır.

Ruh Sağlığı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Ruhsal bozuklukları tedavi eden birçok ruh sağlığı sağlayıcısı vardır. Sizin veya çocuğunuzun birinci basamak sağlık kuruluşu veya okulu, doğru desteği bulmanıza yardımcı olabilir.

Ruh sağlığı bozukluklarını tedavi etmek için eğitim almış sağlayıcılardan bazıları şunlardır:

 • Psikiyatristler ruh sağlığı konusunda uzmanlaşmış tıp doktorlarıdır. Psikiyatristler ilaç yazabilir.
 • Psikologların genellikle doktora dereceleri vardır, ancak tıp dereceleri yoktur. Özel ruhsatları olmadıkça ilaç yazamazlar. Bazı psikologlar ilaç yazabilen sağlayıcılarla çalışır. Psikologlar bire bir danışmanlık ve/veya grup terapisi seansları kullanabilirler.

Histrionik Kişilik Bozukluğu Nedir, Nasıl Anlaşılır?

Deri Yolma Bozukluğu Nedenleri, Tedavisi

Oryantasyon Bozukluğu Ne Demek? Neden Olur? Tedavisi Var Mı?

Duygu Durum Bozukluğu Nedir, Tedavi Edilir Mi?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu