Reklam
Güncel Hayat

Deri Yolma Bozukluğu Nedenleri, Tedavisi

Reklam

Deri yolma bozukluğu (Ekskoriasyon), sıkıntıya neden olan veya günlük yaşamı etkileyen bir şiddette yineleyici bir deri yolma davranışıdır.

Cildini yolan herkesin bir rahatsızlığı yoktur – insanların ara sıra derilerini yolmaları oldukça yaygındır (örneğin sivilcelerde). Deri yolma bozukluğu olan kişiler deri yolmak için çok zaman harcarlar, bu da yaralara veya enfeksiyonlara ve olası yara izlerine neden olur. Ayrıca deri yolmayı azaltmakta veya durdurmakta güçlük çekerler.

Anlaşılır bir şekilde, deri yolma bozukluğu olan kişilerin yaşamları etkilenir; birçoğu ağrı, yara izi, sıkıntı ya da anksiyete ya da depresyon gibi zihinsel sağlık sorunları yaşıyor. Aşağıda, durumu ve en etkili tedavi seçenekleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Deri Yolma Bozukluğu Belirtileri

Genellikle çocuklukta başlar. Kadınlarda erkeklerden daha sık görülebilir. Anksiyete, depresyon ve OKB gibi diğer zihinsel sağlık sorunları eşlik edebilir. Bu yönlerden, deri yolma bozukluğu, trikotilomani ile benzer özellikleri paylaşır.

Deri yolma davranışı kalıpları kişiden kişiye farklılık gösterebilir. İnsanlar parmaklarıyla, cımbızla veya ısırarak vücudun çeşitli yerlerinden deri yolabilirler.

deri yolma bozukluğu
deri yolma bozukluğu nedenleri

Deri yolmanın nedeni de değişebilir. Zor duygularla baş etmenin bir yolu olarak can sıkıntısıyla ilişkilendirilebilir. Trichotillomania’da (saç yolma) olduğu gibi bazı insanlar derilerini yolduktan sonra artan bir gerginlik hissi ve ardından bir rahatlama veya zevk duygusu yaşarlar. Diğerleri seçtiklerinin farkında bile değiller.

Durum, anlaşılır bir şekilde, sıkıntıya neden olur ve günlük yaşamda işleyişi etkiler. İnsanlar, seçtiklerini gizlemek, sosyal durumlardan kaçınmak için çok zaman harcayabilir ve sıklıkla şu duyguları yaşayabilir:

  • Utanç, suçluluk
  • Endişe
  • Depresyon
  • Düşük benlik saygısı

Deri yolma hastalığı olan birçok kişi, yardımın mevcut olduğundan habersizdir. Deri yolma konusunda endişeleriniz varsa, terapinin yardımcı olabileceğini bilin; Aşağıda tedavi seçenekleri ve bir cilt yolma uzmanında nelere dikkat edilmesi gerektiği yer almaktadır.

Deri Yolma Hastalığı Nasıl Geçer?

Birçok tedavi seçeneği deri yolma davranışını azaltmada etkilidir, örneğin;

Deri yolma bozukluğu
deri yolma bozukluğu tedavisi
  • Terapi: Terapi, deri yolma bozukluğu tedavisinin önemli bir bileşenidir. Alışkanlığı Tersine Çevirme Terapisi gibi tedaviler, insanların derilerini nasıl ve ne zaman yoldukları konusunda farkındalığı artırmalarına, tetikleyicileri azaltmak için değişiklikler yapmalarına ve genel olarak deri yolma davranışlarını daha iyi yönetip azaltmalarına yardımcı olarak yaşam kalitesinin artmasına yol açar.
  • Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT) : Deri yolmaya yönelik BDT genellikle alışkanlığı tersine çevirme terapisi gibi davranışsal terapi tekniklerini içerir. Aynı zamanda eğitim ve bilişsel yeniden yapılandırmayı da içerir – faydasız düşünce ve inançları daha faydalı olanlarla değiştirmek.
  • Kabul ve Taahhüt Terapisi (ACT) : BDT ve farkındalık unsurlarını içeren ACT’nin de cilt yolma tedavisinde faydalı olduğu bulunmuştur. Bu çerçevede terapistler, zor düşünce ve duygulara ‘kabul’ yaklaşımı benimseyerek ve bunlara yanıt vermenin yeni yollarını bularak danışanların deri yolmayı azaltmasına yardımcı olur.
  • İlaç tedavisi: Bazı durumlarda ilaç tedavisi, deri yolma davranışlarını veya birlikte ortaya çıkan diğer durumların semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir. İlaçların rolünü keşfetmek için bir psikiyatrdan değerlendirme isteyin. Bu tür ruh sağlığı uzmanı, oldukça uzmanlaşmış tıbbi eğitime sahiptir.

Narsist Kişilik Bozukluğu

Histrionik Kişilik Bozukluğu Nedir, Nasıl Anlaşılır?

Duygu Durum Bozukluğu Nedir, Tedavi Edilir Mi?

Sosyal Anksiyete Bozukluğu Nedir?

Anksiyete Bozukluğu Nedir?

Genç Yaşta Unutkanlık Nasıl Giderilir?

Megalofobi Nedir? Megalofobi İle Nasıl Başa Çıkılır?

Klostrofobi Nedir, Nasıl Anlaşılır, Ne İyi Gelir?

Anksiyeteye İyi Gelen Doğal Taşlar Hangileridir?

Access Bars Nedir? Ne İşe Yarar?

Alışveriş Bağımlılığı Nedir? Alışveriş Bağımlılığından Nasıl Kurtulunur?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu