Reklam
Sağlık

Kedi Alerjisi Nasıl Anlaşılır? Kedi Alerjisi Nasıl Geçer?

Reklam

Alerjisi olan kişilerin aşırı hassas bağışıklık sistemleri vardır. Vücutları, kedi tüyü gibi zararsız şeyleri tehlikeli istilacılarla karıştırır ve onlara bakteri veya virüsler gibi saldırır. Kedi alerjisi belirtileri, vücudunuzun alerjene veya tetikleyiciye saldırısının yan etkileridir.

Gerçek bir kedi alerjiniz olmasa bile, kedinizin dolaylı olarak alerjinizin alevlenmesine neden olabileceğini unutmayın. Dışarıdaki kediler, kürklerine polen, küf ve diğer alerjenleri getirebilir.

Peki ya sözde hipoalerjenik kediler? Bazı ırkların (“tüysüz” sfenks gibi) kedi tüyü alerjisi semptomlarını tetikleme olasılığının diğerlerinden daha az olduğu söylenirken, herhangi bir kedinin sorunlara neden olma potansiyeli vardır. Bu, cinsine, saç uzunluğuna veya ne kadar döküldüğüne bakılmaksızın doğrudur. Bu nedenle, sizin veya başka bir aile üyesinin kedilere alerjisi olduğunu biliyorsanız, cinsi ne olursa olsun kedi almak iyi bir fikir değildir.

İçindekiler

Kedi Alerjisi Belirtileri

Kedi alerjisi olup olmadığını anlamak için bazı belirtilere sahip olmanız gerekir. Evinizde bir hayvan yaşıyorsa alerjinizin nedenini saptamak zor olabilir. Bunun nedeni, evlerde benzer semptomlara neden olabilecek toz akarları gibi başka alerjenler içermesidir. Bir evcil hayvan alerjisini doğrulamak için bir alerji uzmanı görmek önemlidir.

Kedi alerjisi
kedi tüyü alerjisi belirtileri

Kedi alerjisi belirtileri;

 • Hapşırma ya da burun tıkanıklığı
 • Nefes darlığı
 • Yüzde ağrı
 • Deri döküntüsü veya kurdeşen
 • Öksürük
 • Göğüste sıkışma hissi
 • Hışıltılı solunum

Kedi Alerjisi Tehlikeli Mi?

Kedi alerjisi olan kişilerde nadiren de olsa anafilaksi denilen alerjik şok meydana gelebilir. Anafilaksi, ciddi bir reaksiyondur ve acilen tedavi edilmelidir. Aksi takdirde hayati risk oluşturabilir.

Kedi Alerjisi Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Kedi alerjisi tedavi edilmezse, sinüsleri tıkayarak sinüzit gibi enfeksiyon gelişebilir. Bununla birlikte astım ataklarını tetikleyebilir. Bu sebeple, alerjilere maruz kalmamaya ve erkenden tedavi olmaya dikkat edin.

Kedi Alerjisi Nasıl Geçer Evde?

Kedi alerjisi tedavisi için genellikle alerji belirtilerine göre farklılık gösterir. Kişide nazal semptomlar görülüyorsa, steroid burun spreyleri, oral anti-histaminikler ya da diğer oral ilaçlarla tedavi edilir. Solunum yolları ya da astım gibi şikayetlerde ise, inhale kortikosteroidler ya da bronkodilatörler tavsiye edilir. Ayrıca kedi alerjisi aşısı uygulanabiliyor.

Kedilere alerjisi olan kişilere önerilen çözümlerle biraz da olsa alerjiden kaynaklı sorunlar hafifletilmiş olur. Ancak bu tedavilere rağmen sağlık sorunları halen daha devam ediyorsa veya daha da şiddetlendiyse, evde kedi beslememeniz ve kedilerden uzak durmanız önerilir.

Kedi Alerjisi İçin Evde Ne Yapılabilir?

Kedilere alerjiniz var diye evcil hayvanınızı sokağa bırakmak istemeyebilirsiniz. Ancak kedi alerjisi olup kedi besleyenler için birkaç altın tavsiye bulunuyor:

Kedi alerjisi
kedi alerjisi olan insan ne yapmalı
 • Kedinizin evde dolandığı odaları sınırlayın.
 • Yatak odanıza girmesine izin vermeyin. Ayrıca uyurken odanızın kapasını mutlaka kapalı tutun.
 • Kedinizle oynadıktan sonra ellerinizi mutlaka yıkamayı ihmal etmeyin.
 • Elektrikli süpürge ile etrafa dökülen kedi tüyünü düzenli olarak temizleyin.
 • Kedi tarak ve fırçalarıyla evcil hayvanınızın düzenli olarak tüy bakımını yapın.
 • Klima filtre temizliğini düzenli olarak yapın.
 • Toz alırken veya temizlerken bir yüz maskesi kullanın.
 • Yıkanabilir kilim ve mobilya örtüleri seçin ve onları sık sık yıkayın.
 • Kedinizi beslerken kedi maması vermeye dikkat edin. Böylece tüyleri daha sağlıklı olur ve daha az dökülür.
 • Haftada 1 kere kedi şampuanı ile kedinize banyo yaptırın.

Kedi Alerjisi Zamanla Geçer Mi?

Alerjiler asla geçmeyen ve ömür boyu sizinle devam eden bir sağlık problemidir. Sadece alerjiler, onları tetikleyen faktörlerden uzak durdukça yaşam koşullarını olumlu yönde etkiler. Kedi alerjisi olan kişilerin kedilere temas etmesi durumunda da alerji belirtileri her seferinde görülebilir.

Göz Alerjisi İçin Evde Ne Yapılır?

Saç Boyası Alerjisi Nedir? Nasıl Geçer?

Erkek Kedilerde Kızgınlık Dönemi Ne Kadar Sürer? Nasıl Atlatılır?

Kedilerin Kızgınlık Dönemi ve Belirtileri

Dişi Kedi Kızgınlık Dönemi Nasıl Geçer? Ne Yapılmalı?

Evde Kedi Beslemek | Evde Kedi Bakımı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu