Reklam
Güncel Hayat

Çamaşır Makinesi Lastiği Nasıl Temizlenir?

Reklam

Giysilerinizden, havlularınızdan ve çarşaflarınızdan kaybolan kir bir yere gitmek zorundadır, bu da zamanla çamaşır makinenizin içinde kir birikebileceği anlamına gelir. Düzenli temizlik yapılmazsa, makinenizde ayrıca deterjan artıkları, kireç ve kapak çevresinde küf oluşabilir. Bu da çamaşırlarda kalıntı bırakabilir veya çamaşırların yıkamadan tuhaf bir kokuyla çıkmasına neden olabilir. Yeni yıkanmış giysilerinizin ve çarşaflarınızın olabildiğince temiz olmasını sağlamak için ayda bir çamaşır makinesi ve çamaşır makinesi lastiği nasıl temizleneceğine ilişkin aşağıdaki adımları izleyin.

Çamaşır Makinesi Lastikteki Kireç Nasıl Temizlenir?

Düzenli olarak çamaşır makinesi lastiğini temizlemeniz, makinenizin ömrünü uzatmakla kalmayıp, kokusuz bir şekilde kullanmanıza yardımcı olur. Ancak bu temizliği yaparken kimyasal ürünleri kullanmanın aksine, doğal temizleyicilerden yararlanmanızı tavsiye ederiz. Böylelikle, daha uzun yıllar makinenizi kullanabilirsiniz.

Çamaşır makinesinin körük lastiğini dikkatli bir şekilde çıkarıp haftada 1 gün 1 çay bardağı sirkeyi pamuklu beze döküp pamuklu bez ile temizleyin. Yaklaşık 5 dakika sonra da temiz suyla tekrardan lastiği temizleyin. Bu işlemi düzenli yaptığınızda lastikte oluşan küf ve leke ortaya çıkmaz.

Çamaşır Makinesi Kapağındaki Lastiği Nasıl Temizlenir?

  • Çamaşır makinesi ön lastik bölümünü temizleme konusunda akla ilk sirke gelir. Sirkeyle makine lastiğinde oluşan küfleri rahatlıkla temizleyebilirsiniz. Bunun için 1 çay bardağı kadar sirkeyi pamuklu bezin üstüne döküp lastiği silin. 5 dakika sonrasında temiz su ile tekrardan silin.
  • Limonu ortadan ikiye bölüp, makinenin lastiğini limonla ovun. Yaklaşık 10 dakika beklettikten sonra temiz suyla temizleyin. Limon ile çamaşır makinesi lastiği temizliğini haftada 1 kere yapabilirsiniz.
  • 1 yemek kaşığı karbonat ile 1/2 çay bardağı sirkeyi iyice karıştırarak macun kıvamına getirin. Elde ettiğiniz karışımı makine lastiğine sürün ve 10 dakika bekletin. Ardından, temiz suyla temizleyin. Bu işlemi haftada 1 kere uygulayabilirsiniz.
  • Çamaşır makinesini beyaz sirke ile birlikte en sıcak ayarda yaklaşık yarım saat makine boşken çalıştırın. Sonrasında, makineyi tekrardan sıcak ayarda çalıştırıp sirke atıklarından kurtulun.

Yukarıda bahsettiğimiz yöntemleri denemek yetersiz olabilir. Bu nedenle, her ay düzenli olarak çamaşır makinesi lastiği temizliğini yapın ve ayrıca makinenin deterjan bölmesini de temizlemeyi ihmal etmeyin. Böylelikle, çamaşırlarınız daha beyaz ve kokusuz olduğunu göreceksiniz.

Çamaşır Makinesi Lastik Kokusu Nasıl Giderilir?

Genellikle çamaşır makinesinin lastiğinde deterjan kalıntıları ve kir birikir. Nem, kir, küflenme ve deterjan kalıntıları ise makinede kötü kokuların oluşmasına neden olur. Bu istenmeyen kokuları gidermek için basit yöntemler yer almaktadır.

Çamaşır makinesi lastiği
çamaşır makinesi lastik kokusu nasıl giderilir

Çamaşır makinesindeki kötü kokuları önlemek için lastik temizliğine ve makinenin deterjan gözünün temizliğine önem verilmelidir. Özellikle toz deterjan kullanımı zamanla deterjan bölümünde artıkların ve istenmeyen kokuların oluşmasına yol açabilir. Deterjan gözünü temizlemek için sirkeli sıcak su hazırlayarak temiz bir bez yardımıyla deterjan gözünü temizleyebilirsiniz.

Ayrıca deterjan gözüne 1 miktar tuz, karbonat ve sirke koyup yüksek sıcaklıkta makine boşken çalıştırın. Daha sonra, kalıntıları temizlemek için tekrardan sıcak ayarda boş yıkayın. İşlem tamamlandığında makinenin kapağını açıp havalandırın.

Aylık temizlemenin yanı sıra, her kullanımdan sonra makinenin kapağını aralık bırakmayı veya kapağını kaldırmayı alışkanlık haline getirin. Bu, havanın dolaşmasına ve küf kokularına katkıda bulunabilecek kalan nemi kurutmasına izin verir. Güvenlik önlemi olarak çocukları ve evcil hayvanları açık makineden uzak tuttuğunuzdan emin olun.

Yağ Lekesi Nasıl Çıkar? | Basit ve Etkili Ev Yöntemleri

Kan Lekesi Nasıl Çıkar?

Mum Lekesi Nasıl Çıkar?

Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Pas Lekesi Nasıl Çıkar?

Japon Yapıştırıcısı Nasıl Çıkar?

Çaydanlık Kireci Nasıl Temizlenir? Çaydanlıkta Kireç Nasıl Çıkar?

Saça Yapışan Sakız Nasıl Çıkar? | Hızlı ve Pratik Çözümler

Saç Boyası Lekesi Nasıl Çıkar?

Ütü Tabanı Nasıl Temizlenir? Yapışan Ütü Tabanı Nasıl Temizlenir?

Evde Küflenme Nasıl Önlenir? Küf Nasıl Temizlenir?

Kalorifer Peteği Nasıl Temizlenir?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu