Reklam
Sağlık

Trigliserid Yüksekliği Neden Olur? Nasıl Düşürülür?

Reklam

Trigliserid yüksekliği, ilave şeker ve yağ oranı yüksek bir yeme düzeni, yüksek düzeyde visseral yağ (karın bölgesi çevresindeki yağ dokusu), sigara ve hareketsiz davranış gibi çeşitli yaşam tarzı faktörlerinden kaynaklanabilir. Genetik yatkınlık ve kalp hastalığı, tiroid, böbrek ve karaciğer hastalıkları, diyabet, yüksek LDL kolesterol ve düşük HDL kolesterol gibi diğer hastalıklar da trigliserid yüksekliğiyle bağlantılıdır. Ayrıca yüksek tansiyon, HIV ve meme kanserini tedavi etmek için kullanılan bazı ilaçlar, yüksek trigliserit geliştirme riskini artırabilir.

İçindekiler

Trigliserid Yüksekliği Nedenleri

Öncelikle aşırı kalori, alkol ve şeker tüketimi yüksek trigliserit seviyelerine yol açar. Diğer faktörler şunları içerir:

 • Obezite
 • Kontrolsüz diyabet
 • Yetersiz tiroid (hipotiroidizm)
 • Böbrek hastalığı
 • Doğum kontrol hapları

Trigliserid Yükselten Yiyecekler Nelerdir?

Alkol, şeker, patates, pirinç, nişasta ve undan zengin her türlü besin (ekmek, gofret, poğaça, makarna), akşamları yenen bol tatlı meyveler trigliseridi ciddi anlamda yükseltiyor.

Trigliserid Yüksekliği Nasıl Düşürülür?

Trigliserid en hızlı nasıl düşer sorusunun cevabı, aktif bir yaşam tarzı ve sağlıklı beslenme uygulamada yatmaktadır. Trigliserid seviyenizi azaltmak için önlemler almadan önce bilmek önemlidir. Trigliseritleri nasıl azaltacağınız konusunda atabileceğiniz bazı adımlar şunlardır:

Trigliserit yüksekliği
Trigliserid yüksekse ne yapılmalı

1. Şeker Tüketiminizi Azaltın

Fazla şekerin daha fazla kaloriye ve yüksek trigliseritlere yol açabilir. Bu nedenle atmanız gereken en önemli adım, şeker alımınızı azaltmaktır. Vücudunuzdaki sağlıklı şeker seviyelerini koruyun. İlave şeker alımınızı sınırlayarak mümkün olduğunca fazla şeker tüketiminden kaçınmaya çalışın.

2. Rafine ve İşlenmiş Gıdalardan Kaçının

Karbonhidrat açısından zengin yiyeceklerden çok sayıda kalori alırsınız. Ancak rafine ve işlenmiş gıdalardan aldığınız karbonhidratlar sağlıksızdır. Bunun nedeni, bir kez tüketildiğinde kolayca şekere dönüşmeleri ve trigliseridin yükselmesine neden olmalarıdır. İşlenmiş gıdaların bazı yaygın kaynakları arasında pirinç, makarna ve beyaz ekmek bulunur.

3. Diyetinizdeki Lif Miktarını Artırın

Yüksek lifli yiyecekler karbonhidrat açısından da zengindir, ancak parçalanmaları daha karmaşıktır ve vücut tarafından yavaş yavaş emilirler. Lifli besinler ayrıca fazla kalori tüketmeden tok hissetmenize yardımcı olur. Bu nedenle, doğrudan trigliserit seviyenizi düşürür.

4. Sağlıklı Yağları Seçin

Trigliseritlerin ana kaynağı yağların kendisidir. Böylece, tükettiğiniz yağ içeriğinin azaltılması, iyi trigliserit seviyelerine ulaşmanıza yardımcı olabilir. Bununla birlikte, yağ da vücudunuzun önemli bir bileşenidir. Hem sağlıklı hem de sağlıksız yağlar vardır. Trigliseritleri azaltmak için daha sağlıklı yağlar tüketmeyi ve sağlıksız, doymuş yağ alımınızı azaltmayı hedeflemelisiniz. Sağlıklı yağlar, yağlı balıklarda, zeytinyağında ve diğer takviyelerde bulunan omega-3 yağ asitlerini içerir.

5. Alkolü Fazla Kaçırmayın

Alkolün genel sağlığınız üzerinde olumsuz etkileri olduğu bilinen bir gerçektir. Aşırı alkol tüketimi, yüksek trigliserit seviyeleri ile doğrudan ilişkilidir. Bunun da ötesinde, yağları metabolize etme yeteneğini bozarak karaciğer fonksiyonunu olumsuz etkiler.

6. Düzenli Egzersiz Yapın 

Sağlıklı trigliserit düzeylerini korumanın anahtarı, kalori tüketiminizi kontrol etmektir. Ne kadar çok kalori yakarsanız, o kadar sağlıklı kalırsınız. Düzenli egzersiz yapmak, vücudunuzdaki şekerin metabolize edilmesine yardımcı olur ve yüksek trigliserit düzeylerini düşürür.

Her gün veya haftanın çoğu günü en az 30-40 dakika egzersiz yapmayı hedeflemelisiniz.

7. Sağlıklı Bir Diyet Uygulayın 

Trigliserit yüksekliği düşürmek için gıdalarla dolu, besin açısından yoğun, dengeli bir diyet tüketmeye odaklanmalısınız. Trigliserid yüksekliğini düşüren gıdalar arasında yeşil yapraklı sebzeler, fasulye, turunçgiller, çilek, az yağlı süt ürünleri ve kinoa, arpa ve kahverengi pirinç gibi yüksek lifli kepekli tahıllar bulunur.

Trigliseritleri yiyeceklerle doğal olarak azaltmak için atabileceğiniz bazı diğer adımlar şunlardır:

 • Kola, meyveli içecekleri ve buzlu çay gibi yüksek şekerli içecekleri şekersiz içeceklerle değiştirin.
 • Şekersiz sakızları ve bitkisel tatlandırıcıları tercih edin.
 • Raflı ve paketlenmiş gıda ürünlerinin arkasındaki etiketleri okuyun.
 • Meyve suyu içmek yerine meyvenin kendisini yiyin.
 • Tam tahıllı yiyecekler ve düşük karbonhidratlı bir diyet yiyin.
 • Kişiselleştirilmiş bir diyet için diyetisyeninize danışın.

Yukarıda verilen önlemlerin yanı sıra, vücudunuzdaki trigliserit düzeylerini kontrol etmeye veya azaltmaya yardımcı olması için tıbbi müdahaleye başvurabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu