Reklam
Makyaj

Makyaj Süngeri Nasıl Temizlenir? | Evde Makyaj Süngeri Temizleme

Reklam

Kirli makyaj süngeri cilt sorunlarına yol açabilir. Sünger birçok ürünü emer ve kullanmadan önce suya konulduğu için içinde bakteri de üremesi söz konusudur. Bunu önlemek için haftada bir kez derinlemesine temizlemeniz tavsiye edilir. Peki, makyaj süngeri nasıl temizlenir?

İçindekiler

Makyaj Süngeri Kullanım Süresi

Sünger seçimi ve sünger kullanımı, hem cilt sağlığı hem de süngerlerin uzun ömürlü olması için önemlidir. Orta yumuşaklıkta sünger tercih edilmeli. Ayrıca süngerin kullanım süresi 6 ay ile 1 yıl arasındadır ancak süngerlerin küflenmesini önlemek için 3 ayda 1 değiştirilmesi gerekir.

Makyaj Süngeri Ne İle Temizlenir?

Makyaj süngerini temizlemek için beyaz sabun, bulaşık deterjanı, bebe şampuanı, zeytinyağı veya makyaj ürünleri için özel üretilmiş spreyler kullanılabilir. Temizledikten sonra kağıt havlu ile fazla nem alınmalı ve kurumaya bırakılmalı.

Makyaj Süngeri Ne Zaman Temizlenir?

İdeal olarak makyaj süngerlerinin temizliği her kullanımdan sonra yapılmalıdır. Ancak mümkün olmadığı durumlarda 2-3 kullanımda 1 yapılması gerekir.

Zeytinyağı İle Makyaj Süngerleri Nasıl Temizlenir?

Makyaj süngerini iyice ıslattıktan sonra bir kabın içine zeytinyağı dökün. Ardından, süngeri yağın içine daldırıp temizlenene kadar masaj yapın. Akabinde, süngeri ılık suyun içine batırıp ovalayın. Daha sonra, şampuan ile süngeri temizleyin. Sıkın ve kurumaya bırakın. Bu yöntemi iki haftada bir yapabilirsiniz.

Dalinle Makyaj Süngeri Temizleme

Uygun bir kasenin içine yarım seviye ılık sıcak su alın. Ardından, içerisine Dalin bebe şampuanından 3-4 pompa ilave edip iyice karıştırın. Akabinde, makyaj süngerlerini teker teker suyun içine koyup karışımı iyice emmesini sağlayın. Daha sonra, elinizle ovuşturup makyaj kalıntılarını temizleyin. Sonrasında, temiz su ile durulayıp havlunun üzerinde kurumaya bırakın.

Makyaj Süngeri Mikrodalgada Nasıl Temizlenir?

Süngerleri dezenfekte etmek için haftada 1 kere derinlemesine temizlenmeli ve en az ayda 1 kere mikrodalgada temizlenmeli.

Makyaj süngeri nasıl temizlenir
makyaj süngeri mikrodalgada nasıl temizlenir

Makyaj süngerini mikrodalgada temizlemek için uygun bir kabın içine bir miktar su alıp süngeri içine yerleştirin. Ardından, suyun içine biraz bulaşık deterjanı ilave edin. Daha sonra, mikrodalga içine bu kabı koyup yaklaşık 30 saniye boyunca fırını çalıştırın. Süre sonunda kabı fırından çıkarın ve yaklaşık 2 dakika kadar süngeri suyun içinde bekletin. Sünger soğuduktan sonra suyunu sıkıp ılık suyla durulayın. En son kağıt havluyla süngerin nemini alıp kendi kendine kurumaya bırakın.

Makyaj Fırçaları Nasıl Temizlenir?

Evde Küflenme Nasıl Önlenir? Küf Nasıl Temizlenir?

Kalorifer Peteği Nasıl Temizlenir?

Çaydanlık Kireci Nasıl Temizlenir? Çaydanlıkta Kireç Nasıl Çıkar?

Diş Fırçası Nasıl Temizlenir?

Şeffaf Telefon Kılıfı Nasıl Temizlenir?

Hüner Biber

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

reklam
Başa dön tuşu