Reklam
Güncel Hayat

Zayıflamak İçin Günde Kaç Adım Atılmalı?

Reklam

Yürümek kaslarınızı güçlendirebilir, uykunuzu iyileştirebilir ve kalbiniz için iyidir. Dolaşımı iyileştirir ve kan basıncınızı düşürür. Ayrıca kilo vermeye yardımcı bir egzersizdir. Peki, zayıflamak için günde kaç adım atılmalı biliyor musunuz?

Egzersiz Kilo Vermek İçin Önemli Mi?

Egzersiz sadece kilo vermek için değil, yeni sağlıklı kilonuzu korumak için de önemlidir. Fiziksel olarak aktif olmak metabolizma hızınızı artırır – böylece dinlenme halindeyken bile daha fazla kalori yakarsınız. İyi haber şu ki, herhangi bir hızda yürümek enerji kullanır ve kilo vermeye yardımcı olabilir.

Reformer Pilates Zayıflatır Mı? Reformer Pilates Kaç Kalori Yaktırır?Chloe Ting Egzersizleri İle Yaza Fit Girin adlı yazı dizinlerimizi de merak ediyorsanız, mavili alanlara tıklamanız yeterli.

Sağlıklı Yaşam İçin Günde Kaç Adım Atılmalı?

Zaman zaman yapılan araştırmalar, ne kadar çok adım atarsak sağlığımız ve ömrümüz için o kadar iyi olduğunu bildiriyor. Yine de hedeflenecek sihirli bir sayı var mı ve bu adımların nasıl biriktiği önemli mi?

Kanıtlar, çoğu sağlıklı yetişkinin tipik olarak günde 4.000 ila 18.000 adım attığını ve 10.000’in aktif bir yetişkin için makul bir sayı olduğunu doğrulamaktadır. Ancak bu 10.000 adım hedefi, yaşlı yetişkinler veya kronik rahatsızlıkları olanlar dahil herkes için uygun değildir. Günde 10.000’den fazla adım atması gereken daha büyük çocuklar için de uygun olmayabilir.

günde kaç adım atılmalı zayıflamak için
sağlık için günde kaç adım atılmalı

Daha az aktif gruplar için daha iyi bir rehber, önerilen 30 dakikalık orta düzeyde aktivite üzerinden dakikada ortalama 100 adıma dayalıdır ve minimum 3.000 adım önerir. Bu adımlar, resmi faaliyet yönergelerini karşılamak için alışılmış faaliyetinizin üzerinde ve haftanın en az 5 gününde tamamlanmalıdır.

Günde Kaç Adım Atılırsa Kilo Verilir?

Kilo verme birincil hedef olduğunda, bir pedometre kullanarak adımları saymak hem çocuklar hem de yetişkinler için etkili bir araç gibi görünmektedir.

Yaşınıza, cinsiyetinize ve mevcut aktivite seviyelerinize bağlı olarak, fazladan birkaç kilo kaybetmek istiyorsanız, o zaman günde 10.000 adım makul bir hedeftir.

zayıflamak için günde kaç adım atılmalı
günde en fazla kaç adım atılmalı

Kilo vermek veya kondisyonunuzu geliştirmek için önce tipik bir günde ortalama kaç adım attığınızı anlamanız gerekir. Bu temel rakamı öğrendikten sonra, attığınız adımları önümüzdeki haftalarda veya aylarda artırmak için yönetilebilir hedefler belirlemeye başlayabilirsiniz.

Günlük adımlarınızı artırmanın bazı yolları şunlardır:

1. Asansör kullanmayın, merdivenle çıkın.
2. İşe yürüyerek gidin veya otobüsten bir durak önce inin.
3. Arabayı gideceğiniz yerden uzağa park edin.
4. Ev işleri yapın.
5. Fazladan bir yürüyüş yapın.
6. Bahçede fiziksel hareket edin ve çimleri biçin, yolu süpürün vb.

Yürüyüşün Kilo Vermek İçin Önemi

Aktif kalmak ve dengeli, sağlıklı bir beslenme planını takip etmek, sağlıklı kiloyu korumada yer alan ana faktörlerden ikisidir. Yürümek, aktif olmanın en kolay yollarından biridir ve kilo vermenize ve daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir. Hem fiziksel hem de zihinsel sağlığınız için net faydaları olan, düşük etkili bir egzersizdir.

Herhangi bir miktarda ve herhangi bir hızda yürümek enerji kullanır ve bu nedenle kilo vermeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte, orta düzeyde yürüyüş, bir diyetle birleştirildiğinde optimum sonuçlar elde edilir.

Her ne kadar mümkün olduğunca yürümek en iyi yaklaşım olsa da, sabah ilk iş olarak dışarı çıkmak ekstra fayda sağlar, çünkü sabah yürüyüşü iştahınızı kontrol etmenize yardımcı olabilir. Ana yemekten sonra keyifli bir yürüyüş yapmak da kan şekeri düzeylerini kontrol etmeye ve karın bölgesindeki yağ birikimini azaltmaya yardımcı olabilir. Bunun nedeni, hareket etmenin vücudumuzun kan şekerini düzenleyen hormon olan insüline nasıl tepki verdiğini iyileştirmesidir.

Fiziksel Aktivitenin Yararları Nelerdir?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu