Reklam
Güncel Hayat

Antisosyal Kişilik Bozukluğu Nedir? Düzelir Mi?

Antisosyal kişilik bozukluğu, diğer insanlara karşı empati ve saygı eksikliği ile karakterize edilen bir durumdur.

Reklam

Antisosyal kişilik bozukluğu, bir kişinin herhangi bir pişmanlık duymadan başkalarının haklarını uzun süreli manipüle etme, sömürme veya ihlal etme modeline sahip olduğu zihinsel bir durumdur. Bu davranış, ilişkilerde veya işte sorunlara neden olabilir ve genellikle suç teşkil eder.

Antisosyal kişilik bozukluğu olan kişiler doğru ya da yanlışa çok az saygı gösterirler ya da hiç önem vermezler. Düşman olurlar ve genellikle duyarsız veya duygusuz bir şekilde hareket ederler. Bu bozukluğu olan kişiler yalan söyleyebilir, saldırgan veya şiddet içeren davranışlarda bulunabilir ve suç faaliyetlerine katılabilir.

Psikopati, antisosyal kişilik bozukluğu ile ilişkilidir. Ancak araştırmalar, antisosyal kişilik bozukluğu olan herkesin psikopat olmadığını göstermiştir. Antisosyal kişilik bozukluğu olan kişilerin yaklaşık üçte biri psikopati kriterlerini karşılamaktadır.

İçindekiler

Antisosyal Kişilik Bozukluğu Belirtileri

Antisosyal kişilik bozukluğunun bir dizi tanımlayıcı semptomu vardır.

 • Çocukluk döneminde semptomlar göstermeye başlayabilir; bu tür davranışlar arasında ateş yakma, hayvanlara eziyet ve otoriteyle ilgili zorluk sayılabilir.
 • Genellikle sosyal normlara uymamaktan ve başkalarının haklarına ilgi duymamaktan kaynaklanan yasal sorunlar yaşarlar.
 • Genellikle dürtüsel olarak hareket eder ve eylemlerinin sonuçlarını dikkate almaz.
 • Genellikle fiziksel saldırılara yol açan saldırganlık ve sinirlilik sergileyin
 • Başkaları için empati kurmakta güçlük çekerler
 • Zarar verici davranış için pişmanlık duymadığını göster
 • Genellikle başkalarıyla zayıf veya kötü ilişkilere sahiptir ve çocuklarını istismar etme veya ihmal etme olasılıkları daha yüksektir.
 • Kişisel kazanç için sık sık yalan söylemek ve başkalarını kandırmak

Bu özellikler çoğu zaman birçok yaşam alanında büyük zorluklara yol açar. Özünde, diğer insanların düşüncelerini, duygularını ve motivasyonlarını dikkate alma konusundaki yetersizlik, başkalarını zararlı bir şekilde umursamamaya yol açabilir.

antisosyal kişilik bozukluğu
antisosyal kişilik bozukluğu nasıl anlaşılır

Yetişkinler olarak, bozukluk hem onunla yaşayan kişi hem de onlarla temas kuranlar için yıkıcı olabilir. Antisosyal kişilik bozukluğu olan kişilerin risk alma davranışları, tehlikeli faaliyetler ve suç teşkil eden eylemlerde bulunma olasılıkları daha yüksektir. Bozukluğa sahip olanlar genellikle vicdansız olarak tanımlanır ve zararlı eylemlerinden pişmanlık duymaz veya vicdan azabı çekmezler.

Antisosyal Kişilik Bozukluğu Nedenleri

Antisosyal kişilik bozukluğunun kesin nedenleri bilinmemektedir. Kişilik, doğa ve yetiştirme dahil olmak üzere çeşitli güçler tarafından şekillendirilir.

Genetik

Antisosyal kişilik bozukluğu olanların birinci derece biyolojik akrabaları arasında genel popülasyona göre daha yaygındır. Araştırmalar, antisosyal kişilik bozukluğunun muhtemelen kalıtımla güçlü bir şekilde bağlantılı olduğunu ve çevresel etkilerin muhtemelen gelişimini şiddetlendirdiğini göstermektedir.

Yetiştirme Tarzı

Yetiştirme tarzının da önemli bir etkisi olabilir. Çocuklukta istismar, ihmal ve travma da antisosyal kişilik bozukluğu başlangıcıyla ilişkilendirilmiştir. Bir çocuğun ebeveynleri istismarcı ve işlevsiz ise, çocuklar bu tür davranış kalıplarını öğrenebilir ve daha sonra bunları kendi çocuklarıyla birlikte sergileyebilir.

Düzensiz ve ihmalkar evlerde büyüyen çocuklar, başkaları için güçlü bir disiplin, özdenetim ve empati duygusu geliştirme fırsatlarından da yoksundur.

Beyin Farklılıkları

Hamilelik sırasında sigara içmek ve anormal beyin fonksiyonu dahil olmak üzere, bozukluk riskini artıran bir dizi faktör bulunmuştur. Araştırmalar, antisosyal kişilik bozukluğu olan kişilerin beynin planlama ve muhakemede rol oynayan bölgesi olan frontal lobda farklılıklar olduğunu göstermektedir.

Bozukluğu olan kişiler ayrıca daha fazla uyarılmaya ihtiyaç duyma eğilimindedir ve uyarılmalarını en uygun düzeye çıkarmak için tehlikeli veya yasa dışı faaliyetler arayabilirler.

Antisosyal Kişilik Bozukluğu Tedavisi

Antisosyal kişilik bozukluğunun tedavisi birçok nedenden dolayı zordur. Bozukluğu olan kişiler nadiren kendi başlarına tedavi ararlar. Tedavi görenler genellikle ancak yasal sistemle bir tür münakaşadan sonra tedavi görürler.

Antisosyal kişilik bozukluğu olan kişiler genellikle ceza adaleti sistemiyle temas halindeyken, araştırmalar, hapsetme ve diğer cezai önlemlerin büyük ölçüde etkisiz olduğunu, çünkü bu durumdaki kişilerin genellikle cezaya tepkisiz kaldığını gösteriyor.

Psikoterapi

Bilişsel davranışçı terapi (BDT), bireylerin davranışları hakkında fikir edinmelerine ve uyumsuz düşünce kalıplarını değiştirmelerine yardımcı olabilir. Etkili sonuçlar genellikle yalnızca uzun süreli tedaviden sonra ortaya çıkar.

Grup ve aile terapisi ile kendisinin ve başkalarının zihinsel durumunu tanıma ve anlama yeteneğini hedefleyen zihinselleştirme temelli terapi de antisosyal kişilik bozukluğu için çalışılmış ve umut vaat etmektedir.

İlaç Tedavisi

Antisosyal kişilik bozukluğu bir kişinin yaşayabileceği bazı semptomları tedavi etmek için ilaçlar kullanılabilir. Reçete edilebilecek ilaçlardan bazıları şunlardır:

 • Anti-anksiyete ilaçları
 • Antidepresanlar
 • Antipsikotik ilaçları

Borderline Kişilik Bozukluğu Nedir? Neden Olur? Tedavisi Nasıldır?

Narsist Kişilik Bozukluğu

Histrionik Kişilik Bozukluğu Nedir, Nasıl Anlaşılır?

Oryantasyon Bozukluğu Ne Demek? Neden Olur? Tedavisi Var Mı?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu