Reklam
Genel

Örümcek Ağı Dövmesi ve Modelleri

Reklam

Örümcek ağı dövmesi genellikle olumsuz bir şekilde tasvir edilse de hala popüler bir dövme seçeneğidir. Eski tarz dövme tasarımı olarak sınıflandırılırlar ve bu dövmeler olumsuz unsurları temsil edebilmelerine rağmen, olumlu nitelikleri de sembolize edebilirler.

Örümcek ağı dövmesi birçok şeyi simgelemektedir. Dövme hem olumlu hem de olumsuz olarak görülebilir. Bu tasarımı yaptırmadan önce tüm anlamlarını öğrenin ve anlayın. İşte örümcek ağı dövmesinin ardındaki birkaç anlam.

Örümcek Ağı Dövmesi Anlamı ve Tasarımları

Geçmişin ve günümüzün en çok eleştirilen dövmelerinden biri örümcek ağı dövmesidir. Çoğunlukla ırkçılık, hapishane, cinayet, çeteler ve şiddet gibi olumsuz şeylerle bağlantılıdır. Bununla birlikte, modern zamanlarda örümcek ağı dövmesi de olumlu anlamlarla ilişkilendirilmiştir. Bu dövmenin zengin bir geçmişi var ve bu popüler dövme sembolüne daha yakından bakacağız.

Örümcek ağı dövmesi
örümcek ağı dövmesi dirsek

Dövmeyi kendi kişisel hikayenize dönüştürmek için örümcek ağı tasarımını diğer sembollerle birleştirin. Örümcek ağını, örümcek ağından uzaklaştırmak için güller, kalpler, gotik semboller ve hatta kelebekler ile birleştiren semboller ekleyin.

Hapsetme

Örümcek ağı dövmesi uzun zamandır hapsedilmenin sembolü olmuştur. Onlarca yıldır parmaklıklar ardında zaman geçirmenin bir simgesi olmuştur. Dövme, 1970’lerde ve 1980’lerde, giderek daha fazla mahkumun hizmet ettikleri süreyi işaretlemek için bu dövme popülerlik kazanmaya başladı. Örümcek ağı dövmesi gibi, gözyaşı dövmesi de parmaklıklar ardında geçirilen zamanı temsil eder.

Örümcek ağı dövmesi
örümcek ağı dövmesi kol

Beyaz Irk Üstünlüğü

Örümcek ağı dövmesi hapishanede geçirilen zamanı sembolize etmek için kullanılabilse de, bu dövmenin çoğunun bildiğinden çok daha karanlık bir geçmişi var. Dövme aynı zamanda beyaz ırk üstünlük gruplarının bir simgesiydi. Gruplarına olan bağlılıklarını sembolize etmek için dirseklerine mürekkeple işlenmişlerdi.

Örümcek ağı dövmesi
örümcek ağı dövmesi boyun

Örümcek ağı dövmesi, 1900’lerin sonlarında Amerika Birleşik Devletleri’ndeki hapsetmek anlamında popülerlik kazandı. Ancak 1970’lerin sonlarında bu dövmeyi yaptırmak büyük bir bedele mal olacaktı. Birçok beyaz ırk grubunun örümcek ağı dövmesi söz konusu olduğunda kuralları vardı. Bazı gruplar, böyle bir dövmeyi yaptırmadan önce bir azınlığı öldürmenizi gerektirdi. Haliyle bu durum dövmeye olumsuz bir bakış açısı kazandırdı.

Örümcek ağı dövmesi omuz
örümcek ağı dövmesi omuz

Kızılderili Kültürü

Örümcek ağı, yüzyıllardır Yerli Amerikalılarla ilişkilendirilmiştir. Örümcek ağı aynı zamanda bir Kızılderili ruhu olan örümcek kadın ile bağlantılıdır. Örümcek kadın, birkaç farklı Kızılderili kabilesi için çok önemli bir figürdü. Tüm yeni doğan bebeklerin beşiklerine koruyucu ağlar örerdi. Bunu yaparak, yeni doğanlar kötü olan her şeyden korunmuş oldular. Bir dövme olarak örümcek ağı korumayı sembolize edebilir.

Örümcek ağı dövmesi
dövme modelleri örümcek ağı dövmesi

Böylece örümcek ağı dövmesi hem olumlu hem de olumsuz anlamları sembolize edebilir. Bu dövmeyi yaptırmayı düşünüyorsanız, başkaları tarafından nasıl görüneceğinin farkında olmalısınız. Halkın bakış açısı olumsuz ve muhtemelen önümüzdeki yıllarda da öyle olacak. Yine de bu dövmeyi yaptıran birini yargılamamalıyız çünkü bu onların ırkçı, suçlu veya eski bir mahkum olduğu anlamına gelmez.

Şimşek Dövmesi Ne Anlama Gelir? | Şimşek Dövmesi Modelleri

Koala Dövmesi Anlamı ve Modelleri

777 Dövmesi Ne Demek? | 777 Dövme Modelleri

Karga Dövmesi Ne Anlama Gelir? | Karga Dövmesi Modelleri

Göz Dövmesi Ne Anlama Gelir? | Göz Dövmesi Modelleri

Zümrüdü Anka Kuşu Dövme Anlamı ve Modelleri

Noktalı Virgül Dövmesi Anlamı Ne? | Noktalı Virgül Dövme Modelleri

Köprücük Kemiği Dövme Modelleri

Erkek Kol Dövmeleri | +50 Erkek Dövme Modelleri

Aile Dövmeleri Modelleri 2022-2023

Kadınlar İçin Dövme Modelleri I 100 Farklı Dövme Çeşidi

Maori Dövme Desenleri ve Anlamları

Erkekler İçin 100 Farklı Dövme Çeşidi

Dövme Abdest Geçirir Mi? Dövme Yaptırmak Günah Mı?

Kelebek Dövmesi Anlamı ve Modelleri

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu