Reklam
Gebelik

Gebelikte Kulak Ağrısı Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Reklam

Gebelikte kulak ağrısı ve enfeksiyonların neden ortaya çıktığını ve bu durumların güvenli bir şekilde nasıl tedavi edilebileceğini tartışacağız.

Hamilelik birçok değişimi beraberinde getirir. Bu değişiklikler sadece fiziksel görünüşünüzde değil aynı zamanda vücudunuzun çalışma biçiminde de olur. Hamilelik boyunca vücudunuzun bağışıklık sistemi bebeğe öncelik vermek için zayıflar. Bu değişiklik nedeniyle hastalanmaya daha yatkınsınız.

Bu azalan bağışıklık fonksiyonları ve hormon değişiklikleri nedeniyle birçok kadın hamilelik sırasında kulak burun boğaz bozuklukları yaşamaktadır. Bu sorunlar anne adaylarını rahatsız eden en yaygın rahatsızlıklardan bazılarıdır. Bunlar işitme kaybı, burun tıkanıklığı, ses değişiklikleri, kulak ağrıları ve kulak enfeksiyonları gibi şeyleri içerir.

Hamilelikte Kulak Ağrısı ve Enfeksiyonu Nedenleri

En yaygın kulak enfeksiyonu türü orta kulağı etkileyendir. Burası kulak zarının arkasında bulunan alandır. Akut orta kulak iltihabı olarak adlandırılan bu enfeksiyon, normalde bakteri veya viral enfeksiyonun varlığından kaynaklanır ve genellikle soğuk algınlığı veya solunum yolu hastalığını takiben ortaya çıkar. Geniz eti ( lenf düğümleri ) şişmiş olanlar için, bulaşıcı ajanın boğazdan kulağın bu kısmına yayılması aslında oldukça yaygındır.

Orta kulağınız ile boğazınız arasındaki (iç kulakta yer alan) dar geçiş yolu olan östaki borusunda da şişlik olabilir. Bu meydana geldiğinde orta kulakta sıvı birikmesine neden olabilir. Bu tıkanıklık kulak ağrısına veya enfeksiyona neden olabilir. Kulak kiri birikmesi aynı zamanda dış kulak kanalının tıkanmasına da neden olabilir ve bu da benzer semptomları gösterir.

gebelikte kulak ağrısı
hamilelikte kulak ağrısı ve enfeksiyonu nedenleri

Son olarak, daha az görülen bir kulak enfeksiyonuna otitis eksterna veya yüzücü kulağı denir. Bu dış kulak kanalını etkiler ve tahmin edebileceğiniz gibi normalde yüzme sonrasında ortaya çıkar. Neden? Başınızı suya batırdığınızda ve nemin kulak kanalınıza girmesine izin verdiğinizde bakteri ve mantarlar büyümeye başlayabilir. Ancak yüzerken kulak tıkacı takarak bu durumu kolayca önleyebilirsiniz.

Kulak enfeksiyonlarının belirtileri arasında ağrı, kaşıntı, baş ağrısı, vertigo, akıntı, işitme kaybı, bulantı ve basınç yer alır. Uzmanlar genellikle kulak enfeksiyonunun ilk birkaç gün içinde iyileşeceğini ve herhangi bir tedaviye gerek kalmadan bir ila iki hafta içinde düzeleceğini belirtiyor. Bununla birlikte, eğer ateşiniz çıkarsa, tedbirli davranıp kontrole gitmek her zaman en iyisidir.

Hamilelikte Kulak Ağrısı İçin Ne Yapılmalı?

Gebelikte kulak ağrısı tedavisi için Kulak Burun Boğaz (KBB) Uzmanına görünmeniz en doğrusudur. Tedavi sürecini KBB ve Kadın Doğum Uzmanı ile beraber yürütmeniz tavsiye edilir. Zira, hamilelikte yaşanan sağlık problemlerinin bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkilemesini önlemek için doktorunuzla iletişim halinde olmak önemlidir.

Hamilelikte kulak ağrısına bitkisel çözüm önerileri arayan anne adayları oldukça dikkatli olmalılar. Bebeğinizin sağlığını tehlikeye atabilecek herhangi bir yöntemden kaçınmalısınız. Bu noktada, evde uygulayacağınız yöntemleri öncesinde doktorunuzla konuşmak en mantıklısıdır.

Kulak ağrısının bir sebebi de diş enfeksiyonları olabilir. Diş ve çene kemiği rahatsızlıkları anne adaylarında da kulak ağrısına neden olabilir. Dişten kaynaklı problemleriniz varsa, hiç bekletmeden bir diş hekimini ziyaret etmeniz tavsiye edilir.

Kulak ağrıları kulak kiri, yüksek basınç ve kulak enfeksiyonu gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkar. Ve genellikle kısa sürede iyileşme görülür. Eğer uzun süre devam eden, geçmeyen kulak ağrısı problemi ile mücadele ediyorsanız, doktorunuza bu durumu bildirmeniz gerekir.

Hamilelikte Mide Ağrısı Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Hamilelikte Bel Ağrısı Normal Mi? Nasıl Geçer?

Gebelikte Öksürük Nasıl Geçer? Gebelikte Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Hamilelikte Kalp Çarpıntısı Neden Olur? Hamilelikte Çarpıntı Normal Mi?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu