Reklam
Güncel Hayat

Halıya Çay Döküldü Nasıl Temizlenir?

Reklam

Evlerimizin önemli döşemeliklerinden olan halıların temizliği büyük önem taşımaktadır. Hayatımızın her alanında bize eşlik eden halılar temiz tutulmadığı zamanlarda ortaya büyük sorunlar çıkarabilmektedir.

Halılar ıslanıp kirlendiğinde bakteri oluşturmakta ve kötü görünümün yanı sıra sağlığı da tehdit edici bir hal almaktadır. Bu bakımdan halıların temizliğine dikkat edilmeli ve kirlenen halılar da hızlı bir şekilde eski temizliğine döndürülmelidir.

Halı temizliğinde kullanılan birçok temizlik malzemesi bulunmaktadır. Bu temizlik malzemeleri iyi bir sonuç verse de çoğu zaman kimyasal madde içerdikleri için sağlık açısından önerilmemektedir. Halı temizliğinde doğal yöntemler uygulandığında çok daha sağlıklı sonuçlar elde edilecektir.

Halı temizliğinde dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Kullanılacak olan malzemenin ağartıcı özelliğinin olmaması gerekir. Aksi takdirde bu halının rengine kötü etki edebilir.

Ayrıca çamaşır suyu kullanımından kesinlikle kaçınılmalıdır. Birçok temizlik alanında kullanılan çamaşır suyu halıda lekeyi sabitleme özelliği göstereceğinden uzak durulması gerekilen bir üründür.

Diğer dikkat edilmesi gerekilen bir nokta ise halı silme anında halıya sert davranılmamasıdır. Halı yumuşak ve oval hareketlerle silinmelidir. Böylece yıpranıp eskimesinin önüne geçilebilir.

Halıdan çay lekesini çıkarmanın birçok alternatif yöntemi bulunmaktadır. Bunlardan birisi de bulaşık makinesi tabletleridir. Bir tabletin üzerine sıcak su dökerek çözünmesi sağlanır. Daha sonra lekeli alana dökülerek oval hareketler ile silinir. Leke gidermede etkili bir yöntem olmaktadır.

Beyaz Halıdan Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

Ev dekorasyonunda sıkça kullanılan halı renklerinden biri beyazdır. Beyazın her duvar türü ve mobilya ile uyumlu olması yoğun kullanılmasında etkili olmaktadır. Ancak beyaz renk çabuk kirlendiği ve kirleri de gösterdiği için zor kullanımı olan bir parçadır.

Beyaz halının temizliği de diğer halı renklerine göre daha zor olmaktadır. Ancak doğru ürünler ile doğru uygulamalar yapıldığı zaman beyaz halılar zevkle kullanılacaktır. Beyaz halıya dökülen çay lekesi verilen bu tarif ile kadınların korkusu olmaktan çıkmaktadır. Beyaz halıdan çay lekesi çıkarmak için önerilen karışımın tarifi:

Bir kap içerisine bir fincan sirke konulur. Daha sonra üzerine bir miktar sıcak su eklenir. Bu ikisi karıştırıldıktan sonra bir miktar da bulaşık deterjanı ilave edilir. Bulaşık deterjanı yoksa çamaşır deterjanı da kullanılabilir. Bu üç ürün iyice karıştırılır ve daha sonra lekeli alana dökülür. Temiz bir havlu ile iyice ovalandıktan sonra leke kısa sürede geçecektir.

 

Halıdaki Kurumuş Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

Halılar ve mobilyalar üzerindeki lekeler kadınların temizlemekte en çok zorlandığı ev işlerinden biridir. Bu lekeler halıda uzun süre kalınca kurumakta ve temizliği daha zor bir hal almaktadır. Bu durumu ortadan kaldırmak için ufak bir leke için halı yıkama yoluna bile gidilmektedir.

Ancak halıların üst üste ve çok fazla yıkanması yıpranmalarına sebep olmakta ve kullanım ömürlerini kısaltmaktadır. Bu açıdan halıların doğru teknikler ile silinmesi kalıcılık ve uzun kullanım açısından önemlidir.

Birçok uygulamada kaliteli sonuç veren ürünlerden biri de karbonattır. Bu ürün doğru bir şekilde kullanıldığı takdirde halı temizliğinde güvenle kullanılabilir. Halıyı temizlemek için karbonat karışımı tarifi:

Ufak bir kap içerisine bir paket karbonat konulur. Daha sonra karbonatın üzerine bir fincan sıcak su dökülür ve karıştırılır. Bu karışım çay dökülen lekeli bölgeye dökülür ve bir süre bekletilir. Daha sonra hafif ılık bir havlu ile lekeli bölge ovalanır.

Karbonatın etkisiyle iyi bir ovalamada lekenin çıktığı görülecektir. Kimyasal madde barındırmaması da sağlıklı bir temizlik yapıldığının göstergesi olacaktır.

çay lekesi halıdan nasıl çıkar
çay lekesi halıdan nasıl çıkar

Halıdan Şekerli Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

Ülkemizde en çok tüketilen içeceklerden biri şüphesiz çaydır. Çayın çok fazla kullanımı arada dökülmelere ve leke bırakmalara yol açmaktadır. Halıya dökülen şekerli çayın lekesini çıkarmak için kullanılan etkili metotlar bulunmaktadır.

Öncelikle çay döküldüğü zaman kuru bir kağıt havlu lekenin üzerine bırakılmalıdır. Bu halıdaki fazla çayı alacaktır. Daha sonra ıslak bir havlu ile lekeli yere tampon yapılmalıdır.

Ancak bu işlem yapılırken ovalamadan kaçınılmalıdır. Çünkü ovalama halıda leke kalmasına sebep olabilir. Hafif bir tampon yaparak halıdaki fazla nem alınır. Daha sonra sirkeli su karışımı bu durum içinde etkilidir. Yukarıda verilen karışım aynı miktarlarda uygulanarak halının temizliği sağlanabilir.

Evlerde halı temizliği için verilen bu tarifler doğru kullanıldığında yıkamaya gerek duymadan halının temizliği sağlanabilir.

Kan Lekesi Nasıl Çıkar?Mum Lekesi Nasıl Çıkar?Pas Lekesi Nasıl Çıkar?Oje Lekesi Nasıl Çıkar? yazı dizilerine de bakabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

reklam
Başa dön tuşu