Reklam
Güncel Hayat

Mum Lekesi Nasıl Çıkar?

Reklam

Mum lekesi nasıl çıkar? Halıdan, koltuktan, kumaştan ve kıyafetten mum lekesini çıkarmanın yolları yazımızda…

Evinizde ideal bir sakinleştirici gecenin neleri gerektireceğini gözünüzde canlandırmak için bir dakikanızı ayırın. Ev yapımı bir yemek içeriyor mu? Netflix maratonu mu? Ya da köpüklü ve şaraplı sıcak bir banyo mu? İdeal kişisel bakım geceniz ne olursa olsun, tüm bunları mum ışığında yapmanız demek ortama ekstra sakinlik ve rahatlama getirir.

Yüzyıllar boyunca mumlar, kutsal törenlerde bir mekana huzurlu bir ambiyans getirmek için kullanılmıştır. Ancak minimum ışık kaynakları ve aromalı kokuları sakinlik oluştursa da, evinizde mum yakmanız için aslında zihinsel durumunuza ve esenliğinize gerçekten yardımcı olabilecek bir sürü başka neden var.

Halıdan Mum Lekesi Nasıl Çıkar?

Mum lekesi halının ortasındaysa, ütüyü prize takıp ısınmasını bekleyin. Ütü ısınırken, sivri olmayan bir bıçak veya kaşık yardımıyla halının üstündeki donmuş mum lekesini kazıyın. Ancak bu işlemi yaparken halıya zarar vermemeye dikkat edin. Ardından, halının üstüne yağlı kağıt, kraft kağıdı ya da kağıt havlu yerleştirin. Isınan ütüyü kağıdı ütüler gibi üzerinde gezdirin. Mum lekesi kağıda yapışana kadar kağıdı yakmadan ütüleyin.

Mum lekesi nasıl çıkar
halıdan mum lekesi nasıl çıkar

Alternatif olarak, buzdolabı poşetinin içine 4-5 tane buzu koyup halıdaki lekenin üzerine poşeti bırakalım. Mum lekesi iyice donduktan sonra kaşıkla ya da bıçağın ters tarafıyla lekeyi kazıyın. Kalan lekenin üstüne yağlı kağıt ya da kraft kağıdı yerleştirin. Ardından, metal bir kaşığın dış kısmını çakmakla yaklaşık 5-10 dakika ısıtın ve kağıdın üzerine kaşığı gezdirin. Mum lekesi kağıda geçene kadar bu işlemi sürdürün.

Koltuktan Mum Lekesi Nasıl Çıkar?

Koltuğa dökülmüş mum lekesini çıkarmak oldukça kolaydır. Koltuktaki mum lekesini çıkarmak için öncelikle lekenin donması için bekleyin. Daha sonra, koltuk kumaşına zarar vermeden lekeyi kazıyın ve sonrasında, hafif deterjanlı bir bez ile silin.

Kumaştan Mum Lekesi Nasıl Çıkar?

Kıyafetinize dökülmüş mum lekesini çıkarmadan önce yıkama talimatlarını kontrol edin. Şayet sentetik ya da pamuklu kumaşın üzerine mum döküldüyse, öncelikle lekeyi bıçakla kazıyın. Ardından lekenin üzerine kağıt havlu yerleştirip üzerinden sıcak ütü ile geçin. Ütünün ısısıyla leke kağıda geçecektir.

Mobilyadan Mum Lekesi Nasıl Çıkar?

Mobilyaların üzerine dökülen mum lekesini çıkarmak için lekeli bölge üzerine buz torbası koyup mumun donmasını sağlayın. Daha sonra, donmuş lekeyi mobilyaya zarar vermeyecek bir araçla çıkarmaya çalışın. Kalan lekeyi de yumuşak temiz bir bez yardımıyla silerek çıkartın.

Pas Lekesi Nasıl Çıkar?

Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Japon Yapıştırıcısı Nasıl Çıkar?

Yağ Lekesi Nasıl Çıkar? | Basit ve Etkili Ev Yöntemleri

Çaydanlık Kireci Nasıl Temizlenir? Çaydanlıkta Kireç Nasıl Çıkar?

Saça Yapışan Sakız Nasıl Çıkar? | Hızlı ve Pratik Çözümler

Saç Boyası Lekesi Nasıl Çıkar?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu