Reklam
Diyet Listesi

Hamilelik Sonrasında Diyet

Reklam

Hamilelik süreci her anne adayı için çok önemlidir. Anne adayları bir bebek sahibi olacağı için heyecanlı olduklarından dolayı bu süreçte beslenmelerine çok fazla dikkat etmeyebilirler. Ancak bilinçsiz bir şekilde yapılan bir diyet sonrasında alınan kilolar da oldukça fazla olacaktır.

Genellikle birçok anne adayı hamilelik sürecinde çok fazla kendine dikkat etmez ve canının istediği her şeyi yemeği tercih eder. Böyle olunca beklenenden daha fazla kilo alınmış olur. Ancak her doktor hamilelik sürecinde anne adaylarını uyarır. Özellikle çok fazla kilo almak bebeği de olumsuz anlamda etkiler. Bu nedenle yediklerinize dikkat etmek daha sağlıklı olacaktır. Böylelikle kilo artışı da çok fazla olmamış olur. Bu gibi süreçten sonra hamilelik sonrasında diyet de oldukça önemlidir. Ancak diyet yapmak isteyen anne adayları mutlaka doktor kontrolünde diyet yapmalıdır.

Diyette Kaçıncı Günden Sonra Kilo Verilir? adlı yazı dizimize de bakabilirsiniz.

Hamilelik Sonrasında Diyet İçin Ne Kadar Beklemek Gerekir?

Doğum yapan anne adayları ilk birkaç ay diyet yapmamaya dikkat etmelidir. Çünkü bu süreçte hem bebeğin hem de anne adayının beslenme ve uyku süreci çok önemlidir. İlk 4 ay anne adaylarının diyet yapmaması gerekir. Ancak 4 ay geçtikten sonra anne adayları çok fazla zorlamadan diyete başlayabilir.

pregnant after health
pregnant after health

İlk birkaç anne adayları biraz daha yavaş kilo verse de daha sonra metabolizma normale döner. Bu nedenle hamilelik sonrasında diyet oldukça önemlidir ve ona göre bir diyet uygulaması yapmak gerekir.

Kilo Vermek İçin Öneriler

Hamilelik sonrasında yapılan her diyet aynı zamanda bebeklerin beslenmesini de etkilediği için bu süreç de annelerin dikkatli olması gerekir.

  • Kalsiyum yönünden zengin olan yoğurt, süt ve peynir diyet listesinde mutlaka olmalıdır.
  • Her gün kahvaltı da 1 adet yumurta yemek gerekir.
  • Sebze ve meyveler c vitamini yönünden oldukça etkilidir. Bu nedenle meyve ara öğünler de mutlaka olmalıdır.
  • Çay tüketimi genellikle her insanda kansızlığa neden olur. Bu nedenle anne adayları çayı kahvaltıdan sonra tüketmelidir.

Kilo vermek önerileri ciddiye almak anne adaylarının daha kolay bir şekilde kilo vermesine neden olur. Bu nedenle hamilelik sonrasında diyet önerileri ona göre yapılmalıdır.

Diyette Sıvı Tüketimi

Anne adayları doğumdan sonra ve emzirme sürecinde sıvı tüketimine dikkat etmelidir. Bebeğin rahat bir şekilde beslenmesi için annelerin bol bol sıvı tüketmesi gerekir. Özellikle bebeğe verilen süt dengesinde bir sorun yaşanmaması için onu dengelemek gerekir. Ayran, limonata, komposto gibi içecekler genellikle daha fazla tüketilir. Böylelikle sıvı tüketimi dengeli bir şekilde yapıldığı için anne adayları da bu süreçte bir sorun yaşamaz.

Gebelikte Diyet
Gebelikte Diyet

Hamilelik Sonrasında Diyet Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Hamilelik sonrasında diyet yapılırken sporla birlikte yapılırsa bu konuda anne adayları daha sağlıklı bir şekilde kilo vermiş olur. Ancak anne adayları bu noktada dikkat etmelidir. Çünkü hamilelik sonrasında diyet yapılırken porsiyonlarınıza da dikkat etmek gerekir.

  • Hamilelik sonrasında yapılan spor sizi bu konuda olumlu olarak etkiler ancak her hareketi yapmak sizi zorlayabilir.
  • Herhangi bir yiyeceğe alerjiniz varsa o yemeklerden uzak durmak gerekir. Çünkü bu durum bebeğe de yansır.
  • Tatlı tüketiminden kaçınmak ve onun yerine meyveyi arttırmak gerekir.

Yapılan diyette bu gibi şeylere dikkat etmeniz halinde hiçbir sorun yaşamadan kolay bir şekilde istediğiniz ideal kiloya da ulaşmış olursunuz.

emziren kadın diyeti
emziren kadın diyeti

Nasıl Beslenmek Gerekir?

Genellikle diyet yapılırken beslenme süreci anne adaylarına göre değişiklik gösterir. Çünkü kendi damak zevkinize göre beslenme programı yapmak daha sağlıklı olacaktır. İstemediğiniz şeyleri yerken kilo vermek de zorlanabilirsiniz. Hamilelik sonrasında diyet bu noktada önemlidir. Anne adayları kilo yapacak şeylerden kaçınmalıdır.

Böylelikle kilo vermeleri daha hızlı olur. Ancak emzirme sürecinde oldukları için metabolizma biraz daha yavaş çalışabilir. Bu gibi durumlar da sizi zorlamayan hafif sporlar yapılabilir. Diyete de yardımcı olduğunuz için bu nokta da kilo vermeniz de hızlanmış olur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu