Reklam
Genel

Hirsutizm Ne Demek? Tedavisi Var Mı?

Reklam

Hirsutizm, vücudun belirli bölgelerde aşırı tüylenme olarak tanımlanır ve genellikle kadınları etkiler. Bu durum oldukça yaygın olup, bazı kadınlar için utanç verici veya üzücü olabilir. Hirsutizm genellikle uzun vadeli bir sorundur, ancak etkili tedavi yöntemleri ile kontrol altına alınabilir.

İçindekiler

Hirsutizm Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Hafif hirsutizm vakalarında bile, üst dudak, çene, yanaklar, favori bölge, üst kol, meme ucu çevresi, alt karın ve sırt gibi bölgelerde kıllanma artışı gözlemlenebilir. Bu kıllar genellikle normalden daha kalın ve gürdür, saçlara benzeyen bir görünüm sergilerler. Hirsutizmin ileri aşamalarında ise, kıllanma yaygınlaşarak göğüsler, omuzlar ve üst karın gibi diğer vücut bölgelerini de etkileyebilir. Ergenlik öncesi hirsutizm semptomlarıyla karşılaşanlarda, temel sorun hormonal dengesizlikler olabileceğinden, ayrıntılı bir muayene ve ileri tetkikler gerekebilir.

Hirsutizm Nedenleri

 • Polikistik over sendromu (PCOS): Genellikle ergenlikle birlikte başlayan bu durum, cinsiyet hormonlarında dengesizliğe neden olur. Polikistik over sendromu (PCOS) yıllar içinde yavaş yavaş aşırı kıllanma, düzensiz adetler, obezite, kısırlık ve bazen yumurtalıklarda çoklu kistlerle sonuçlanabilir.
 • Cushing sendromu: Vücudunuz yüksek seviyelerde kortizol hormonuna maruz kaldığında ortaya çıkar. Böbreküstü bezlerinizin çok fazla kortizol üretmesi veya prednizon gibi ilaçların uzun süre alınması sonucu gelişebilir.
 • Konjenital adrenal hiperplazi: Bu kalıtsal durum, böbreküstü bezleriniz tarafından kortizol ve androjen dahil olmak üzere steroid hormonlarının anormal üretimi ile karakterizedir.
hirsutizm
hirsutizm neden olur
 • Tümörler: Nadiren, yumurtalıklarda veya böbrek üstü bezlerinde androjen salgılayan bir tümör hirsutizme neden olabilir.
 • İlaçlar: Bazı ilaçlar hirsutizme neden olabilir. Hirsutizme neden olan ilaçlar hangileri diye soracak olursanız, bunlar arasında minoksidil (Minoxidil, Rogaine); endometriozisli kadınları tedavi etmek için kullanılan danazol; testosteron (Androgel, Testim); ve dehidroepiandrosteron (DHEA) bulunur. Eğer partneriniz androjen içeren topikal ürünler kullanıyorsa, ciltten cilde temas yoluyla siz de etkilenebilirsiniz.

Hirsutizm Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavi ve yönetim altta yatan nedene bağlı olacaktır. Her zamanki doktorunuza ek olarak, bir Endokrinoloji Bölümü Uzmanı ve bir Jinekolog gibi uzman doktorlara ihtiyacınız olabilir.

Tedavi seçenekleri şunları içerebilir:

 • Androjenlerin etkilerini bloke eden ilaçlar
 • Vücudunuzun androjen üretme kabiliyetini azaltmak için anti-androjen ilaçlar
 • Oral kontraseptif hap gibi yumurtalıklarda androjen üretimini engellemeye yardımcı olan ilaçlar
 • Hiperinsülinemi mevcutsa insülin ilaçları
 • Adrenal veya yumurtalık tümörünün cerrahi olarak çıkarılması
 • Doğum kontrolüne ihtiyaç duyan ve adet döngüsü kontrolüne yardımcı olan kadınlar için, altı aylık oral kontraseptif hap tedavisi aşırı tüylenmeyi önemli ölçüde azaltabilir.

Hirsutizme Ne İyi Gelir?

Hirsutizm tedavisinde, epilasyon, traş, ağda, lazer ve elektroliz gibi kişisel bakım yöntemleri yanı sıra ilaçlar da kullanılmaktadır. En etkili sonuç, bu tedavi yöntemlerinin bir arada kullanılmasıyla elde edilir. Tedavide kullanılan ilaçlar arasında doğum kontrol hapları ve anti-adrojen ilaçlar bulunmaktadır.

Hirsutizm Nasıl Önlenir?

Hirsutizmin düzeltilmesi, temelinde yatan hastalığın etkili bir şekilde tedavi edilmesine bağlıdır. Hirsutizm, polikistik over sendromu (PCOS) gibi belirli durumların bir sonucu olabilir. Bu durumda, PCOS’un tedavisinde kullanılan oral kontraseptif (OKS) ilaçlar, kıllanmanın azalmasına yardımcı olabilir.

Hirsutizm Tedavi Edilmezse Ne Olur?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu