Reklam
Güncel Hayat

Mindful Eating Nedir, Nasıl Uygulanır?

Hayat çok yoğun ve birçoğumuz ekran karşısında ya da telefonda yemek yiyoruz. Başka bir deyişle, genellikle "düşünmeden" yiyoruz.

Reklam

Mindful eating bir diyet değil, bir yemek yeme biçimidir.

Bazı insanlar bilinçli beslenmenin daha sağlıklı gıdalar seçmemize ve kilomuzu yönetmemize yardımcı olabileceğine inanıyor.

Konuyla ilgili çok fazla araştırma olmamasına rağmen, bazı çalışmalar bazı insanlar için daha iyi bir genel sağlığa ve daha az duygusal yemeye yol açabileceğini öne sürmektedir.

Farkındalıkla Beslenme Nedir?

Mindful eating, farkındalık meditasyonu ile aynı temel fikirleri kapsar. Ayrıca gıdanızın nasıl üretildiği ve çevre üzerindeki etkisi hakkında farkındalık geliştirmeyi de içerir.

Genel olarak, önemli olan ne yediğiniz değil, nasıl yediğinizdir.

Mindful Eating İlkeleri

Ne yediğimizin her zaman tam olarak farkında olmayız, özellikle de yemek veya atıştırmalık sırasında birden fazla işle uğraştığımızda.

mindful eating
mindfulness beslenme nedir

Farkındalıklı beslenmede bazı ilkeler söz konusudur:

 • Şimdiki an farkındalığına sahip olmak: Yemek yerken, yemeğinizin kokusunun, tadının ve hissinin, iç bedensel duyumlarınızın ve yemek yemeye neden olan ipuçlarının farkında olun.
 • Vücudunuzun size ne söylediğini fark etmek: Beyniniz mi yoksa vücudunuzun başka bir bölgesi mi sizi yemeye çağırıyor? Vücudunuzun açlık ipuçlarını dinlemeyi öğrenin ve bunları yemeye ne zaman başlayacağınızı ve ne zaman bırakacağınızı seçmek için kullanın.
 • Yemekle ilgili düşünceleri kabul etmek: Yemek hakkında nasıl hissettiğinizi kabul edin. Beğendiniz mi? Hoşunuza gitmiyor mu? Doğru ya da yanlış düşünce yoktur – bilinçli yeme, ortaya çıkan her şeyi kabul etmek ve kendinizi yargılamamakla ilgilidir.
 • Hedeflerden vazgeçmek: Diyetin aksine, bilinçli beslenmede hedefler yoktur. Belirli bir sonuç beklemeden o anda var olursunuz.
 • Açık fikirli olmak: Yemekle ilgili herhangi bir kızgınlık veya çocukluk deneyimi gözlemlenebilir, kabul edilebilir ve geçmesine izin verilebilir. Yemeğinize yeni başlayan bir zihniyetle yaklaşmaya çalışın, sanki yemeği ilk kez deneyimliyormuşsunuz gibi.

Mindfulness Beslenme Nasıl Yapılır?

İşte bilinçli beslenme uygulamalarını hayatınıza dahil etmek için bazı basit ipuçları.

 • Markete gitmeden önce dikkatli bir alışveriş listesi oluşturun. Hangi gıdayı satın almak istediğinizi dikkatlice düşünün. Açken alışveriş yapmaktan kaçının, çünkü mantıklı seçim yapma olasılığınız daha düşük olabilir.
 • Düşünmek için durun. Gerçekten aç mısınız? Yemek yeme bazen gerçek açlıktan ziyade duygusal ipuçları tarafından tetiklenebilir. Örneğin stres, yalnızlık ve can sıkıntısı duygusal yemeyi tetikleyebilir. Beyninizin veya vücudunuzun yemek isteyip istemediğini araştırmak için zaman ayırarak duygusal yeme kalıplarını ele almaya başlayabilirsiniz.
 • Dikkatli pişirin. Yemeğinize neyin girdiğinin tamamen farkında olun. Dikkatli bir şekilde yemek pişirmek ve yemek yemek için gerekli alana sahip olduğunuzdan emin olmak için “dikkatli bir mutfak” oluşturabilirsiniz – örneğin, telefonunuzu ve diğer dikkat dağıtıcı öğeleri kaldırarak.
 • Dikkatinizi dağıtacak hiçbir şey olmadan yemeğe oturun. Çalışmadan, televizyon izlemeden veya başka bir şekilde çoklu görev yapmadan, tüm farkındalığınızı yemek yemeye verebilirsiniz.
 • Dikkatinizi verin. Yemeğinizin görüntüsü, kokuları ve dokuları da dahil olmak üzere yemek yerken neler olup bittiğini özümsemek için duyularınızı kullanın.
 • Acele etmeyin. Yemek midenize ulaştığında, sinyalin beyninize ulaşması 20 dakika kadar sürer. Yavaş yiyerek, beyninize neler olduğunu anlaması için daha fazla zaman verebilirsiniz. Daha yavaş yemek için ipuçları arasında iyice çiğnemek ve lokmalar arasında duraklamak yer alır. Ayrıca, daha küçük porsiyonlar yemeyi veya daha küçük ısırıklar almayı deneyebilirsiniz.

Sezgisel Beslenme Nedir? Sezgisel Beslenme Nasıl Yapılır?

Hızlı Yemek Yeme Neden Olur, Hızlı Yemek Zararlı Mı?

Ayakta Yemek Yemek Sağlıklı Mı? Ayakta Yemek Yemek Kilo Aldırır Mı?

Gece Yemek Yemek Zararlı Mı, Kilo Aldırır Mı?

B Pozitif Kan Grubu Ne Yemeli? B Kan Grubu Nasıl Kilo Verir?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu