Reklam
Yemek Tarifleri

Sade Yağ ve Tereyağı Farkı Nedir? Nasıl Yapılır?

Reklam

Sade yağın geçmişi M.Ö. 2000’e kadar uzanır. Biraz daha yakın tarihe baktığımızda Hindistan, Bangladeş ve Pakistan mutfaklarında yer aldığını söyleyebiliriz. Batı’ya uzandığımızda ise, Fransız ve Türk mutfaklarında sade yağın kullanıldığını görmekteyiz. Özellikle Osmanlı saray ve halk mutfağında kullanılan sade yağ birçok yemeği lezzetlendiriyor. Belki de Osmanlı saray ziyafetlerinin dillere destan olmasının nedeni de budur.

İçindekiler

Ghee Sade Yağ Nedir?

Anadolu ve Kafkaslarda “sade yağ” olarak bilinen ghee, inek sütünden yapılmış tereyağından hazırlanan, doğal ve katkısız yağdır. Kısacası, arıtılmış tereyağı da denebilir.

Sade Yağ Faydaları

  • Kolay kolay bozulmaz.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Antikanserolojen etkisi sayesinde kansere karşı koruyucu kalkan oluşturur.
Sade yağ
sade yağ sağlıklı mı
  • Hızlı yağ yakmaya ve böylelikle kilo vermeye yardımcı olur.
  • Yüksek yanma ısısına sahiptir.
  • Bağırsak hareketlerini düzene sokar, bağırsak sağlığını korur.

Sade Yağ Kahvaltıda Yenir Mi?

Sade yağı birçok şeyde kullanılabilir. Makarnalardan yemeklere, pilavlara ve kahvaltıda yenebilir.

Tereyağı İle Sade Yağ Arasındaki Fark Nedir?

Tereyağı ile sade yağ arasındaki fark, içerisindeki yağ oranından kaynaklıdır. Tereyağındaki yağ oranı %80’in üzerinde olup, sade yağdaki oran ise, %99’dur. Bundan dolayı, sade yağ ile yapılan yemekler tereyağına kıyasla daha lezzetli olur.

Sade Yağ Nasıl Yapılır?

İlk olarak, uygun bir tencerenin içine yarım kilo veya 1 kilo tereyağını alıp kısık ateşte erimesi için bekleyin. Yağ eridikten sonra kaynarken tortular dibe çökmeye, üzeri de köpük köpük kabarmaya başlayınca köpükleri bir süzgeç veya kaşık yardımıyla aralıklarla alın. Köpükler gidene kadar bu işlemi sürdürün.

Ortalama 1 saat sonra çıkan tortular dibe çökecek ve su buharlaşacak. Ocağın altını kapatıp hazırladığımız yağı dinlenmeye bırakalım. Yağın üzerinde sarı bir renk gördüyseniz, başardık demektir.

Yağ dinlendikten sonra bir tülbentten geçirip kavanoza koyun ve donması için bekleyin. Yağ donduktan sonra kullanıma hazır.

Sade Yağ Zararları

Sade yağda doymuş yağ oranı fazla olduğu için kalp hastalıklarına yakalanma riski de fazladır. Ayrıca hipertansiyon ve hiperlipidemisi olan kişilerde sade yağın fazla tüketimi aşırı risk oluşturmaktadır.

Palm Yağı Zararlı Mı, Palm Yağı İçeren Ürünler Hangileri?

Kışa Hazırlık : Ev Yapımı Salça Tarifi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu