Reklam
Sağlık

Topuk Çatlağı Neden Olur? Topuk Çatlağına Ne İyi Gelir?

Reklam

Az su içmek, çıplak ayaklarla yürümek ve rahatsız ayakkabılar giymek ayak topuk çatlağı oluşumunu hızlandırır. Bunların yanında, ayak topuğunda çatlak oluşmasının diğer nedenleri, diyabet, obezite, hipotiroid ve demir eksikliğidir.

Sizler için bu yazımızda, çatlamış topuklara iyi gelecek bitkisel çözüm önerilerinde bulunacağız.

İçindekiler

Ayak Topuk Çatlağı Nasıl Giderilir?

Kişiler, topuk çatlağı için genellikle evde tedavi etme yolunu seçerler. Özellikle nemsiz kalan ayaklarda çatlak topukla karşılaşmak olası. Bundan dolayı, vücudumuzun her yeri için özel bakım yapmayı ihmal etmemeliyiz.

Topuk Çatlakları İçin Bitkisel Çözümler

Çatlamış topuklar için evde uygulayabileceğiniz pratik ve bitkisel yöntemlerden söz edeceğiz. Aşağıdaki çözümlere göz atın ve çatlak görünümüne veda edin.

Topuk çatlağı
topuk çatlağına ne iyi gelir

1. Topuk Çatlağına Vazelin Uygulaması

Uyumadan önce ayaklarınızı ılık su ile yıkayın. Ardından, ayaklarınıza ve topuktaki çatlağa vazelinle masaj yapın. Ve üzerine çorap giyip o şekilde uyuyun. Sabah uyandığınızda yumuşacık topuklara sahip olabilirsiniz.

2. Çatlamış Topuklara Olgun Muz Kabuğu

Muz kabuklarını çöpe atmamak için bir neden arıyorsanız, ayak topuğunuzdaki çatlaklara iyi geldiğini söylemekte yarar var. Çatlakların durumuna göre her gün veya her banyo sonrası muz kabuğuyla 10-15 dakika çatlaklara masaj yapın. Zamanla çatlakların görünümünün azaldığına tanık olacaksınız.

3. Topuk Çatlağı İçin Epsom Tuzu

Ayaklarınız için uygun bir kabın içerisine ılık su ve epsom tuzu koyun. Bu suya ayaklarınızı batırın ve 15-30 dakika bekleyin. Ardından, ponza taşıyla ölü deriyi temizleyin. Daha sonra, tekrar bu suya ayaklarınızı sokun ve sonrasında ayaklarınızı nemlendirin.

4. Ayak Çatlaklarına Limon

Hafif sıkılmış yarım limonu ayak topuk kısmınıza ovarak masaj yapabilirsiniz. Ya da sıcak su, tuz ve limon suyunun yer aldığı suyun içerisinde ayaklarınızı her gün bekletirseniz de topuk çatlağına iyi gelecektir.

5. Topuk Çatlağına Karbonat Uygulaması

Ayağınızın büyüklüğüne göre 1-2 kaşık karbonata birkaç damla limon suyu ekleyerek macun kıvamı alana dek karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı ayaklarınıza uygulamadan önce, ılık su içerisinde ayaklarınızın yumuşamasını sağlayın.

Akabinde, karbonatlı maskeyi ayaklarınıza uygulayın ve ardından su ile durulayıp nemlendirin. Ayak topuğunuzdaki çatlaklar geçene kadar düzenli olarak uygulayınız.

6. Çatlak Topuklara Bal

Ilık suyun içerisine bir miktar bal ekleyip bu suda ayaklarınızı dinlendirin. Ardından, yumuşamış topukları ponza taşı uygulayarak ölü derin arınmasına yardımcı olun. Akabinde bir miktar balı topuklarınıza sürüp o şekilde bekleyin.

Çatlamış topuklar için bal uygulamasını her banyo sonrası çatlak görünümü azalana dek yapınız.

7. Ayak Çatlağına Gliserin ve Gül Suyu

Eşit miktarlarda parfümsüz, doğal gül suyu ile gliserini karıştırdıktan sonra ılık suda yıkanmış temiz ayaklara masaj yaparak uygulayın. Üzerine çorap giyin ve bu şekilde uyuyun.

8. Topuk Çatlağı İçin Bitkisel Yağlarla Masaj

Yine uyumadan önce ılık suda ayaklarınızı yıkayın ve Hindistan cevizi yağı veya zeytinyağıyla ayaklarınıza masaj yapın. Üzerine çorap giyip o şekilde uyuyun. Sabaha yumuşacık ayaklarla güne başlayacaksınız.

Çatlak Topuk Nasıl Tedavi Edilir?

Çatlamış ayak tabanı dikkatli bir şekilde bakımı yapılmalıdır. Özellikle nemsizlikten topukta nasırlaşma ve çatlama görülebilir. Bu sebeple, düzenli olarak nemlendirici kullanılarak topuk çatlamalarının önüne geçilebilir. Su bazlı ve az miktarda üre içeren kremler kullanılmalıdır.

Nemlendirmenin yanında, çıplak ayakla uzun süre yere basmak, ayak bakımı ve pedikürü düzenli olarak yaptırmak da gereklidir. Böylece, topuk bölgesindeki derinin sertleşmesini ve çatlamasını önlemiş olursunuz.

Topuk Dikeni Neden Olur? Topuk Dikeni Nasıl Tedavi Edilir?

Topuk Taşı (Ponza Taşı) Ne İşe Yarar?

Ayak Nasırı Nasıl Geçer? Ayak Nasırına Ne İyi Gelir?

Nasır Bandı Nasıl Kullanılır? Nasır Bandı İşe Yarar Mı?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu