Reklam
Güzellik ve bakımGüzellik ve Bakım

Topuk Taşı (Ponza Taşı) Ne İşe Yarar?

Reklam

Ponza taşı ve nasır taşı olarak da bilinen topuk taşı, genellikle ayak bakımında kullanımı bulunsa da, el, dirsek ve ellerdeki nasır gibi alanları da temizlemeye yardımcıdır.

Bu yazımızda, “kadınların bakım ürünleri arasında yerini alan topuk taşına neden ihtiyacı olmalı?” sorusuna yanıtlar vereceğiz. 

Topuk Taşı Faydaları

  • Topuk çatlaklarını gidermeye yardımcıdır.
  • Ayaklardaki ölü deriyi temizler.
  • Ayaktaki kötü kokuların yok olmasına yardım eder.
  • Bacaklardaki kıl dönmesi ve batık sorununu giderir.
  • El, dirsek ve koldaki pul pul kuru görünümü sağlıklı görünüme çevirir.

Ayak Bakımında Topuk Taşı Kullanımı

Topuk taşını ayaklarınız için kullanmak isterseniz, leğene ılık su koyup ayaklarınızı suya daldırın ve yaklaşık 5 dakika bekletin. Daha sonra, cildinizi tahriş etmemesi için ponza taşını ılık suda ıslatın. 

Topuk taşı
Ayak bakımında ponza taşı kullanımı

Sonrasında, ponza taşı ya da diğer adı ile topuk taşı ile ayaklarınızda sorunlu olan bölgeleri bastırmadan ve dairesel hareketlerle yaklaşık 30-35 saniye ovarak uygulayın. Süre dolduktan sonra ayaklarınızı güzelce yıkayın ve kurulayın. Akabinde, ayaklarınıza nemlendirici de sürerek işlemi tamamlayabilirsiniz. 

Topuk taşı
Topuk taşı nerelerde kullanılır

Ancak ponza taşını vücudunuzun diğer bölgeleri için kullanmak isterseniz, duş aldıktan sonra hafif ve dairesel hareketlerle ovmanız yeterli. Özellikle dirseklerdeki kuru görünümü 3-4 günde 1 ponza taşını uygulayarak yok etmeniz mümkün.  

Koltuk altı kararması için haftada 1 kere ponza taşını kullanmak etkili olacaktır.

Topuk Taşı Bacaklarda Nasıl Kullanılır?

Ponza taşını bacaklarınıza bastırmadan dairesel hareketlerle uygulayarak batık ve kıl dönmelerini giderebilirsiniz. Bacaklarda peeling etkisi yaratacak bu taşla pürüzsüz bacaklara sahip olmak mümkün.

Ponza Taşı Nasıl Temizlenir?

Ponza taşını temizlemenin iki yolu vardır. İlki, ponza taşını kullandıktan sonra su ile durulamak. Ancak uygulama sonrası taşın üzerinde kalan ölü derileri temizlemek için eski bir diş fırçası ile fırçalamanız gerekiyor. Daha iyi temizlemek için ise sabunla temizlemeyi deneyebilirsiniz.

İkinci olarak, ponza taşı ile uygulama yaptıktan sonra, kaynayan suyun içerisine taşı atıp yaklaşık 5 dakika bekletin. Dilerseniz, içerisine 1 fincan çamaşır suyu ilave edebilirsiniz. Ancak ponza taşını sık sık kullanıyorsanız, bu işlemi 2 haftada 1 uygulamanız daha iyi olacaktır.

Taşınızı temizledikten sonra iyice kurumasını sağlayın. Zira, ıslak bıraktığınız taşta bakteri ürer ve bunu kullandığınızda size yarardan çok mikrobik hastalıklar yayar.

Hüner Biber

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

reklam
Başa dön tuşu