Reklam
Güzellik ve bakımGüzellik ve Bakım

Topuk Taşı (Ponza Taşı) Ne İşe Yarar?

Reklam

Ponza taşı ve nasır taşı olarak da bilinen topuk taşı, genellikle ayak bakımında kullanımı bulunsa da, el, dirsek ve ellerdeki nasır gibi alanları da temizlemeye yardımcıdır.

Bu yazımızda, “kadınların bakım ürünleri arasında yerini alan topuk taşına neden ihtiyacı olmalı?” sorusuna yanıtlar vereceğiz. 

İçindekiler

Topuk Taşı Faydaları

  • Topuk çatlaklarını gidermeye yardımcıdır.
  • Ayaklardaki ölü deriyi temizler.
  • Bacaklardaki kıl dönmesi ve batık sorununu giderir.
  • El, dirsek ve koldaki pul pul kuru görünümü sağlıklı görünüme çevirir.
  • Ayaktaki kötü kokuların yok olmasına yardım eder.

Ayak Kokusu Neden Olur? Ayak Kokusu Nasıl Giderilir?Ayakkabı Kokusu Nasıl Giderilir? Ayakkabı Kokusu Nasıl Geçer?Ayak Kokusuna Kesin Çözüm adlı yazı dizinlerimiz de dikkatinizi çekebilir.

Ponza Taşı Sağlığa Zararlı Mı?

Ponza taşı satın aldıktan sonra onu doğru kullanmak ve kullandıktan sonra temizliğini yapmak önemlidir. Eğer kullandıktan sonra, nemli ve ıslak bir ortamda bırakılırsa, taş üzerinde bakterilerin oluşmasına neden olacaktır. Ayrıca çok fazla sertleşmiş bir deri üzerine uygulanırsa, çatlakların artmasına ve daha da derinleşmesine yol açacaktır.

Ponza Taşı Tüyleri Yok Eder Mi?

Ponza taşı batık ve kıl dönmesi problemi ile savaşır. Kılların tahriş olmadan çıkmasına yardımcı olur. Eğer düzenli olarak ponza taşı kullanılırsa, kıl büyüme süresinin uzamasına yardımcı olacağı bilinmelidir. 

Ayak Bakımında Topuk Taşı Kullanımı

Topuk taşını ayaklarınız için kullanmak isterseniz, leğene ılık su koyup ayaklarınızı suya daldırın ve yaklaşık 5 dakika bekletin. Daha sonra, cildinizi tahriş etmemesi için ponza taşını ılık suda ıslatın. 

Topuk taşı
Ayak bakımında ponza taşı kullanımı

Sonrasında, ponza taşı ya da diğer adı ile topuk taşı ile ayaklarınızda sorunlu olan bölgeleri bastırmadan ve dairesel hareketlerle yaklaşık 30-35 saniye ovarak uygulayın. Süre dolduktan sonra ayaklarınızı güzelce yıkayın ve kurulayın. Akabinde, ayaklarınıza nemlendirici de sürerek işlemi tamamlayabilirsiniz. 

Topuk taşı
Topuk taşı nerelerde kullanılır

Ancak ponza taşını vücudunuzun diğer bölgeleri için kullanmak isterseniz, duş aldıktan sonra hafif ve dairesel hareketlerle ovmanız yeterli. Özellikle dirseklerdeki kuru görünümü 3-4 günde 1 ponza taşını uygulayarak yok etmeniz mümkün.  

Koltuk altı kararması için haftada 1 kere ponza taşını kullanmak etkili olacaktır. 

Koltuk Altı Kararması Nedir? Koltuk Altı Kararması Kesin ÇözümLuis Bien Cilt Beyazlatıcı Krem Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır? adlı yazı dizinlerimiz de ilginizi çekebilir.

Topuk Taşı Bacaklarda Nasıl Kullanılır?

Ponza taşını bacaklarınıza bastırmadan dairesel hareketlerle uygulayarak batık ve kıl dönmelerini giderebilirsiniz. Bacaklarda peeling etkisi yaratacak bu taşla pürüzsüz bacaklara sahip olmak mümkün.

Batık Kıllar İçin Ne Yapılmalı? Nasıl Geçer?Bacaktaki Batıklar Nasıl Geçer? | Bacaktaki Batıklar İçin Peeling ÖnerileriKabak Lifi Kesesi Ne İşe Yarar? Kabak Lifi Kesesi Nasıl Kullanılır?Çilek Bacak Nedir? Çilek Bacak Nasıl Geçer? adlı yazı dizinlerimizi de merak ediyorsanız, mavili alanlara tıklamanız yeterli.

Ponza Taşı Nasıl Temizlenir?

Ponza taşını temizlemenin iki yolu vardır. İlki, ponza taşını kullandıktan sonra su ile durulamak. Ancak uygulama sonrası taşın üzerinde kalan ölü derileri temizlemek için eski bir diş fırçası ile fırçalamanız gerekiyor. Daha iyi temizlemek için ise sabunla temizlemeyi deneyebilirsiniz.

İkinci olarak, ponza taşı ile uygulama yaptıktan sonra, kaynayan suyun içerisine taşı atıp yaklaşık 5 dakika bekletin. Dilerseniz, içerisine 1 fincan çamaşır suyu ilave edebilirsiniz. Ancak ponza taşını sık sık kullanıyorsanız, bu işlemi 2 haftada 1 uygulamanız daha iyi olacaktır.

Taşınızı temizledikten sonra iyice kurumasını sağlayın. Zira, ıslak bıraktığınız taşta bakteri ürer ve bunu kullandığınızda size yarardan çok mikrobik hastalıklar yayar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu