Reklam
Diyet Listesi

Ürik Asit Diyet Listesi

Reklam

Ürik asit yüksekliği olanların beslenme düzenine dikkat etmeleri önemlidir. Hangi besinlerin ürik asidi yükselttiği ve hangilerinin ise, azalttığını bilmek için içeriğimize göz atmanızı tavsiye ederiz.

İçindekiler

Ürik Asit En Hızlı Nasıl Düşer?

Ürik asidi düşürmenin en kolay yolu bol su tüketmektir. Ayrıca lifli besinler, düşük yağ oranına sahip süt ve yoğurt ve düşük pürin oranına sahip gıdalar ürik asidin düşmesine neden olabilir.

Ürik Asidi Yükselten Yiyecekler Nelerdir?

Belirli türdeki yiyecekleri tüketmenin gut dönemini tetikleyebileceğini gösteren kanıtlar var. Aşağıdaki yiyecekler ürik asidi yükselteceğinden kaçınılması tavsiye edilir.

Ürik asit
ürik asiti yükselten yiyecekler

Pürin İçeren Yiyecekler

Hayvansal ve bitkisel gıdalarda bulunan pürinler, vücut onları ürik aside dönüştürdüğü için gut semptomlarını kötüleştirebilir. Aşağıdaki gıdalar pürin içerir:

 • sığır eti ve kuzu eti gibi kırmızı etler
 • karaciğer ve böbrekler dahil organ etleri
 • midye, hamsi, sardalye, alabalık ve ton balığı gibi deniz ürünleri
 • alkol, özellikle bira

Fruktoz

İnsanlar fruktoz oranı yüksek yiyecekler yediğinde, adenozin trifosfatın tükenmesine yol açabilir. Bu da aşırı ürik asit üretimine neden olabilir.

Bu nedenle gut hastaları doğal olarak bol miktarda fruktoz içeren gıdaları sınırlamalıdır. Bu, bir kişinin diyetinden fruktoz içeren gıdaları tamamen çıkarması anlamına gelmez, ancak az miktarda ve ölçülü olarak tüketmesi anlamına gelir.

Bununla birlikte, kişi şekerli, gazlı içecekler ve katkı maddesi olarak yüksek fruktozlu mısır şurubu içeren işlenmiş gıdaları tüketmemeye çalışmalıdır.

Karbonhidratlar

Karbonhidratlar da şeker içerdiğinden ve kişinin kan şekerini yükseltebilir. Bunun yüksek ürik asit seviyesi ile güçlü bir ilişkisi vardır.

Karbonhidrat içeren her gıdanın bir glisemik indeks puanı vardır. Bu, yiyeceğin bir kişinin kan şekerini ne kadar artırdığını ölçer. Sınırlamak için bazı yüksek karbonhidratlı gıdalar şunları içerir:

 • kahvaltılık gevrek
 • ananas, muz, karpuz, üzüm ve mango gibi meyvelerin yanı sıra meyve suları
 • patates, mısır, kabak gibi nişastalı sebzeler
 • pilav
 • beyaz ekmek
 • kurabiye, çörek, cips, simit, kek gibi atıştırmalıklar

Oruç Tutmak

Bazı insanlar ara sıra oruç tutmayı tercih eder. Bu dini nedenlerle veya kilo vermek gibi sağlık nedenleriyle olabilir.

Kilo kaybı gut semptomlarını azaltmak için faydalı olsa da oruç tutan bir kişinin susuz kalması durumunda oruç tutmanın gut semptomlarını tetikleyebileceğini belirtiyor.

Ürik Asiti Düşürmek İçin Ne Yemeli?

Araştırmalar belirli yiyecek ve içeceklerin vücudunuzdaki ürik asidi azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Bu yiyecekler;

Ürik asit
ürik asidi düşüren yiyecekler
 • Süt: Özellikle yağsız süt içmenin ürik asit azaltmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. İdrarınızdaki ürik asit atılımını hızlandırır ve ayrıca vücudunuzun eklemlerinizdeki ürik asit kristallerine verdiği inflamatuar yanıtı azaltır.
 • Kiraz: Anti-inflamatuar özelliklere sahiptir ve vücudunuzdaki ürik asidin azalmasına da yardımcı olabilirler.
 • Kahve: Kahvenin asidik olduğunu duymuş olabilirsiniz, ancak kahvedeki asit türü ürik asitten çok farklıdır. Aslında, günlük kahve içmek ürik asit seviyenizi çeşitli yollarla azaltabilir. Pürinin ürik aside parçalanmasını yavaşlatır ve atılım hızını hızlandırır.
 • Su: Günde beş ila sekiz bardak su içen kişilerin gut semptomları yaşama olasılığı daha düşüktür. Bu mantıklıdır çünkü böbrekleriniz idrarınızdaki ürik asidi atmak için su kullanır. Su böbrek sağlığı için de iyidir. Bozulmuş böbrek fonksiyonu, gut oluşumuna katkıda bulunabilecek bir faktördür.
 • Meyve ve sebzeler: Çoğunun pürinleri düşüktür, ancak daha yüksek olanların bile gut semptomlarını etkilediği gösterilmemiştir.
 • Tahıl grubu: Pirinç, makarna, ekmek ve tahılların tümü gut dostudur (yulaf hariç). Paketlenmiş ürünlere yüksek fruktozlu mısır şurubu eklenmesine dikkat edin ve kan şekerini kontrol etmeye yardımcı olması için tam tahılları (en az yarısı) seçin.

SDM Kalibra Diyeti Nedir? SDM Kalibra İle Kaç Kilo Verilir?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu