Reklam
Düğün

Uygun Bütçeli Kına Gecesi Organizasyonları

Reklam

Kadınlar evlenecekleri zaman her şeyin eksiksiz yapılması gerektiğini düşünürler. Evlilik öncesi kına kadınlar için çok önemlidir. Ancak güzel bir kına için organizatör tutmak isteyenler oldukça azdır, çünkü pahalı fiyatlar insanları sıkıntıya sokabilir. Bu yüzden uygun bütçeli kına gecesi organizasyonları yapmak için kendi kendinize ayarlama yapmanız gerekmektedir.

Organizasyon Nasıl Yapılır?

Uygun bütçeli kına gecesi organizasyonları olarak ilk etapta organizasyon nasıl yapılır sorusuna yanıtlar verelim.

Kına gecesi önemli bir geleneğin devam ettirilmesidir aslında. Bu nedenle evlilik yolunda gelin için önemli bir adımdır. Özellikle acıklı bir türkü eşliğinde gelinin eline kına yakılması her insanı duygulandırır. Kına gecelerinde genellikle aile büyüklerinden mutlu bir evlilik yaşayan kişi gelinin eline kınayı yakar.

Bu sayede o gelinin de mutlu bir evliliği olacağına inanılır. Günümüzde kına geceleri oldukça süslü ve şaşaalı bir şekilde yapılıyor, çünkü kına geceleri aynı zamanda evlilik öncesi stres atmak için de tercih edilebiliyor. Organizasyon firmaları kına gecelerini bu şekilde planlıyor ancak ayrıntıya verilen önem arttıkça fiyat de o denli artıyor.

Hangi Mekanlar Kullanılabilir?

Kına geceleri için önemli olan unsurlardan birisi de nerede yapılacağıdır. Gelecek kişilerin sayısına göre yer seçimi yapmak insanları rahat etmesine de etki eder. Geçtiğimiz yıllarda genellikle gelin evlerinde yapılan kına günümüzde farklı mekanlarda yapılmaya başlandı. En çok tercih edilen kına mekanları ise genellikle genişlik ve rahatlık açısından oteller ya da düğün salonlarıdır.

Kına Elbisesi Seçimi

Kına elbisesi seçerken gelinler geleneklerini unutmayarak eskiden beri giyilen kıyafetlerden giymeye devam ettiler. Ancak günümüzün görkemli yapısına ayak uydurarak giyilen kıyafetlerdeki süs oranlarını da ona göre arttırdılar. Kına elbiseleri genellikle;

 • Bindallı
 • Kaftan
 • Kına abiyesi

arasından seçiliyor. Ancak bu kıyafetler her zamankinden daha çok nakış ve işlemeye sahip olarak daha güzel bir görüntü ortaya çıkarıyor. Aynı zamanda bu kıyafetlere uygun olarak kırmızı duvaklar ve taçlar kullanılıyor. Örneğin kıyafet çok görkemli ise daha az taşlı bir taç kullanımı tercih ediliyor.Uygun Bütçeli Kına Gecesi Organizasyonları

Kına İçin Gerekli Malzemeler

Kına gecesinin sorunsuz ilerlemesi için gece başlamadan önce malzemelerin eksik olup olmadığına mutlaka bakılmalıdır. Bunun için ise öncelikle bir liste hazırlanmalı ve hazırlanan listeye uygun olarak malzemeler eksiksiz olarak tamamlanmalıdır. Bu listede;

 • Kına
 • Kına tepsisi
 • Kına duvağı
 • Kına kutusu
 • Kına eldiveni
 • Kına gülü
 • Kına hediyelikleri (gelenler için)
 • Kına mumu gibi daha birçok ekleyebileceğiniz madde var.

Kendinize çıkardığınız listede her şey tam ise tam olması gerektiği gibi bir kına gecesi yaşayacaksınız demektir. Özellikle kına hediyelikleri son dönemlerde yapılan kına gecelerinde çok fazla tercih ediliyor. Bu hediyeler genellikle kokulu sabunlar, kına aynaları, kına tarakları, küçük boy kremler gibi daha bir çok ufak hediyeler verilebilir. Kına hediyeleri satan yerlerde yüzlerce çeşitlerine ulaşabilirsiniz.

Kına Gecesi Yapılması Gerekenler

Eğer kına gecesini kendin organize ediyorsan elindeki bütçeye göre ayarlama yapman gerekir. Bütçe ayarlaması ve organize bittikten sonra gecenin nasıl ilerleyeceği konusunda biraz kafa yormak gerekir. Bu planda gece nasıl başlamaları ve nasıl bitmeli gibi soruların cevapları olmalıdır.

Tüm hazırlıklar bittikten sonra artık geceye geçebiliriz. Kına gecesi başladığında ilk olarak misafirleri müzik eşliğinde ağırlayabilirsiniz. Tüm misafirler yerlerine yerleştikten sonra kına şerbeti ve ikramlar hazırlanıp konuklara servis edilebilir. Daha sonra konukların eğlenmeleri için müzikler açılabilir.

Daha sonra gelin arkadaşları ve yakınları ile salona girer. Kısa bir süre sonra kına merasimi başlar ve kına türküleri söylenmeye başlanır. Türküler eşliğinde aile büyüğü geline kınayı yakar ve konuklar gelini ağlatmaya çalışırlar.

Bazı kınalar da ağlama sonrası eğer dans ekibi tutulduysa onlar sahneye gelir eğer tutulmadıysa eğlenceli bir müzik açarak konuklar sahneye davet edilir. Daha sonra damat gelinin duvağını açar ve eğlenceye kaldığı yerden devam edilir. Bir süre daha eğlence yapıldıktan sonra hediyelikler verilerek gece bitirilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu