Reklam
Diyet Listesi

Yo Yo Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır, Sağlığa Zararlı Mı?

Reklam

Yo yo diyeti, ismini yo yo oyuncağından almaktadır. Ağırlık döngüsü olarak isimlendirilen yo-yo diyeti, vücut ağırığının yoyo oyuncağı gibi aşağı yukarı hareket etmesini ifade eder. Popüler diyetler arasında yer alan yoyo diyetini uygulamadan önce içeriğimize göz atmanızı tavsiye ederiz.

Yo Yo Diyeti Nasıl Yapılır?

Yo yo diyetinde günlük alınan kalori miktarı 1800 ise, 1200’e düşürülmeli. Daha sonra, vücut 1200 kaloriye alıştığında kalori miktarı 1800’e çıkarılmalı. Böylelikle, metabolizmayı şaşırtarak kilo verme sağlanır.

Yo Yo Sendromu Nedir?

Farkında olmadan yo yo sendromuna yakalanmış olabilir misiniz? Yo-yo sendromu, zayıflama amaçlı diyet uyguladıktan sonra verilen kiloların aynısını veya daha fazlasını almaya denir. Bu da en az iki kere zayıflama diyeti uygulayıp, her seferinde verilen kiloların daha fazlasını tekrardan almış olmak gerekir.

Yo Yo Sendromu Nasıl Geçer?

Yo yo diyeti, vücudu şaşırtarak kilo vermeyi sağlar. Ancak diyetteyken yanlışlıkla yo yo sendromuna yakalanabilirsiniz. Bunu önlemek için bazı ipuçlarımız bulunuyor. Bunlar;

Yo yo diyeti
yo yo sendromu
 • Tek yönlü diyetlerin aksine, çok çeşitli beslenmeye önem verilmeli.
 • Hızlı kilo verme, sonrasında kiloların tekrardan hızlıca alınmasına neden olur. Bu sebeple, yavaş yavaş ve sağlıklı kilo vermeye odaklanmalı.
 • Ana ve ara öğünleri atlamadan ve yeterli miktarda protein ve karbonhidrat alınabilen bir diyet uygulanmalı.
 • Yemek porsiyonları küçültülmeli ve tokluk hissi oluştuğu zaman sofradan kalkmalı.
 • Yemek yedikten 1,5 saat sonra ara öğün olarak çiğ kuruyemiş, elma veya muz tüketilebilir.
 • Egzersiz yapmak alışkanlık haline getirilmeli ve düzenli olarak haftada 3 gün egzersiz yapılmalı.
 • Günde en az 2-2,5 litre su içmeye önem verilmeli.

Yo-Yo Diyeti Sağlığa Zararlı Mı?

Ağırlık döngüsü olarak da adlandırılan yo-yo diyeti, kilo verme ve sonra onu geri alma modelidir. Yo-yo diyetinin kilo ile uzun süreli mücadelelere ve daha fazla obezite riskine yol açtığı yaygın olarak düşünülür.

1. Daha Fazla Kilo Alımına Yol Açar

Diyet sırasında yağ kaybı, normalde kendinizi tok hissetmenize yardımcı olan leptin hormonunun seviyelerinde azalmaya yol açar.

Normal şartlar altında, yağ depolarınız kan dolaşımına leptin salgılar. Bu, vücuda enerji depolarının mevcut olduğunu söyler ve daha az yemeniz için sinyal verir.

Yo yo diyeti
yo yo diyeti

Yağ yaktıkça leptin azalır ve iştah artar. Bu, vücut tükenmiş enerji depolarını yeniden sağlamaya çalışırken iştahın artmasına neden olur. Ek olarak, diyet sırasında kas kütlesi kaybı vücudun enerji tasarrufu yapmasına neden olur.

Çoğu insan kilo vermek için kısa süreli bir diyet uyguladığında, bir yıl içinde verdikleri kilonun %30-65’ini geri kazanırlar. Bu kilo alımı, yo-yo diyetinin “yukarı” aşamasını tamamlar ve diyet yapanların başka bir kilo verme döngüsüne başlamasını sağlayabilir.

2. Vücut Yağ Oranını Artırır

Bazı araştırmalarda, yo-yo diyeti vücut yağ yüzdesinin artmasına neden oldu. Yo-yo diyetinin kilo alma aşamasında, yağ, kas kütlesinden daha kolay geri kazanılır. Bu, birden fazla yo-yo döngüsü boyunca vücut yağ yüzdenizin artmasına neden olabilir.

Bir incelemede, 19 çalışmadan 11’i, yo-yo diyeti geçmişinin daha yüksek vücut yağ yüzdesi ve daha fazla göbek yağı öngördüğünü buldu.

Özetle; araştırmaların çoğu, yo-yo diyetinin daha yüksek vücut yağ yüzdesine yol açtığını gösteriyor. Bu, kilo vermeyi zorlaştıran diğer değişikliklere yol açabilir.

3. Kas Kaybına Neden Olabilir

Kilo verme sırasında vücut, vücut yağının yanı sıra kas kütlesini de kaybeder. Kilo kaybından sonra yağ, kastan daha kolay geri kazanıldığından, bu zamanla daha fazla kas kaybına neden olabilir.

Diyet sırasında kas kaybı da fiziksel gücün azalmasına neden olur. Bu etkiler, kuvvet antrenmanı da dahil olmak üzere egzersizle azaltılabilir. Egzersiz, vücudun geri kalanı zayıflarken bile vücuda kas büyümesi için sinyal verir.

Kilo verme sırasında vücudun diyet protein ihtiyacı da artar. Yeterli kalitede protein kaynakları yemek kas kaybını azaltmaya yardımcı olabilir.

Özetle; kilo kaybı kas kaybına neden olabilir ve bu, yo-yo diyet döngüleri boyunca kas kütlenizi tüketebilir. Kas kaybınızı azaltmak için egzersiz yapın ve kaliteli protein kaynakları yiyin.

4. Karaciğer Yağlanmasına Yol Açar

Yağlı karaciğer, vücudun karaciğer hücrelerinde aşırı yağ depolamasıdır. Obezite, yağlı bir karaciğer gelişimi için bir risk faktörüdür ve kilo almak sizi özellikle riske sokar.

Yağlı karaciğer, karaciğerin yağları ve şekerleri metabolize etme şeklindeki değişikliklerle ilişkilidir ve tip 2 diyabet riskini artırır. Ayrıca bazen siroz olarak da bilinen kronik karaciğer yetmezliğine yol açabilir.

Fareler üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, birkaç kilo alma ve kilo verme döngüsünün karaciğer yağlanmasına neden olduğunu gösterdi.

5. Diyabet Riski Artabilir

Yo-yo diyeti, tüm çalışmalarda bunun için kanıt bulunmasa da, tip 2 diyabet geliştirme şansı daha yüksektir.

15 yetişkin üzerinde yapılan bir araştırma, katılımcılar 28 günlük kilo kaybından sonra tekrar kilo aldıklarında, bunun çoğunlukla göbek yağı olduğunu gösterdi.

Göbek yağının, kollar, bacaklar veya kalçalar gibi diğer yerlerde depolanan yağlardan daha fazla diyabete yol açması daha olasıdır. Ancak diyet yapmadan önceki kilodan daha yüksek kiloya ulaşan kişilerde diyabet olma riski daha fazladır.

6. Kalp Hastalığı Riski Artabilir

Kilo döngüsü, kalbi besleyen arterlerin daraldığı bir durum olan koroner arter hastalığı ile ilişkilendirilmiştir.

Kilo alımı, aşırı kilolu olmaktan bile daha fazla kalp hastalığı riskini artırır. Yapılan çalışmalara göre, yo-yo diyeti sırasında ne kadar fazla kilo verilir ve geri alınırsa, risk o kadar büyük olur.

Özetle; kilo alımı ve değişken kilo ile kalp hastalığı riski artar. Ağırlıktaki değişiklik ne kadar büyük olursa, risk de o kadar büyük olur.

7. Kan Basıncını Artırabilir

Yo-yo diyetinde geri tepme kilo alımı da dahil olmak üzere kilo alımı, kan basıncını arttırır. Yapılan araştırmalara göre, yo-yo diyeti geçmişi olanların kilo verirken kan basıncında daha az iyileşme olduğunu buldu.

8. Hayal Kırıklığına Neden Olabilir

Yo-yo diyeti sonrasında kilo vermek için harcadığınız sıkı çalışmanın kaybolduğunu görmek çok sinir bozucu olabilir.

Yo-yo diyeti yapanlar ayrıca vücutları ve sağlıkları ile ilgili olarak yetersiz öz yeterlilik bildirmektedir. Başka bir deyişle, kontrolden çıkmış gibi hissederler.

İstediğiniz uzun vadeli sonuçları elde etmenize yardımcı olmayan bazı diyetler denemiş olabilirsiniz. Bu kişisel bir başarısızlık değil. Sadece başka bir şey denemek için bir sebep.

Özetle; yo-yo diyeti kendinizi kontrolden çıkmış hissetmenize neden olabilir, ancak bu kişisel zayıflığın bir işareti değildir. Bu diyette, aradığınız uzun vadeli sağlık değişikliklerini bulamadıysanız, başka bir şey denemelisiniz.

9. Kilolu Kalmaktan Daha Kötüsü Olabilir

Fazla kiloluysanız kilo vermek kalp sağlığınızı iyileştirir, diyabet riskinizi azaltır ve fiziksel zindeliğinizi artırır. Ayrıca karaciğer yağlanmasını tersine çevirebilir, uykuyu iyileştirebilir, kanser riskini azaltabilir, ruh halini iyileştirebilir ve yaşam süresini ve kalitesini uzatabilir.

Buna karşılık, kilo alımı tüm bu faydaların tam tersini sağlar. Yo-yo diyeti ise, arada bir yerdedir. Kilo almak kadar zararlı değil ama kesinlikle kilo verip onu uzak tutmaktan daha kötü.

Yo-yo diyetinin sizin için sabit bir kiloyu korumaktan daha kötü olup olmadığı tartışmalıdır ve tüm çalışmalar aynı fikirde değildir.

Mevcut araştırmalardan yo-yo yapmanın mı yoksa fazla kilolu kalmanın mı daha iyi olduğu net değil. Kesin olan şu ki, küçük, kalıcı sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri yapmak en iyi seçenektir.

10. Uzun Vadeli Yaşam Tarzı Değişikliklerini Önler

Çoğu diyet, genellikle bir kilo verme hedefini veya diğer sağlık hedeflerini karşılamak için belirli bir süre boyunca izlenecek bir dizi kural önerir. Bu tür bir diyet sizi başarısızlığa götürür, çünkü size amacınıza ulaşılana kadar kurallara uyulması gerektiğini öğretir.

Diyeti tamamladıktan sonra, başlangıçta kilo alımına neden olan alışkanlıklara geri dönmek kolaydır. Diyet sırasında vücut iştahı arttırdığı ve yağ depolarını tuttuğu için, çoğu zaman geçici bir diyet kendi kendini yenilgiye uğratarak, geçici iyileşmeye, ardından kilo alımına ve hayal kırıklığına yol açar.

Sağlıklı bir kiloyu destekleyen kalıcı yaşam tarzı değişiklikleri yaparak, kalıcı başarıya ulaşabilir ve yo-yo döngüsünü kırabilirsiniz. Uzun vadeli kilo kaybı için aşağıdakileri uygulayın.

 • Nişastalı gıdaları sınırlayın.
 • Abur cubur tüketmekten kaçının.
 • Düzenli egzersiz yapın.
 • Her gece 6-8 saat uyuyun.
 • Sağlıklı yiyecekler tüketin.
 • Televizyon karşısında vakit geçirmeyi sınırlandırın.

Özetle; yo-yo diyeti, geçici sonuçlar üreten geçici değişiklikler döngüsüdür. Döngüyü kırmak için kalıcı yaşam tarzı değişiklikleri açısından düşünmeye başlayın.

1 Haftada 7 Kilo Almak/ Çabuk Kilo Almak İçin Ne Yemeli?

Hüner Biber

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

reklam
Başa dön tuşu