Reklam
Diyet Listesi

Kusarak Zayıflamak Zararları Nelerdir?

Reklam

Yediğin yemeği kusarsan kilo verirsin öyle mi? Gerçek şu ki, kusmak sonuçta kilo vermenize yardımcı olmaz ve aslında zamanla kilo almanıza neden olabilir. Peki, kusarak zayıflamak zararları var mı?

Şok edici, ama gerçekte, yemek yedikten sonra kusmanın kilo vermenize yardımcı olduğu teorisi, umutsuzca farkındalık yaratmamız gereken başka bir yaygın yanlış anlamadır. Bazen ilk kusmaya başladığınızda ilk kilo kaybı yaşayabileceğiniz doğru olsa da, bunun genellikle dehidrasyondan kaynaklandığını ve bunu sürdürmenin neredeyse her zaman için imkansız olduğunu anlamak çok önemlidir.

Bu nedenle, yediğiniz tüm yiyecekleri kustuğunuzu düşünseniz bile, vücudunuzun tüketilen kalorinin en az %50’sini dışarı atma ihtimali yüksektir.

Kusarak Zayıflanır Mı?

Vücudunuz yiyeceğinizin kısıtlandığını fark ettiğinde, metabolizmanız yavaşlar ve emdiğiniz kalorileri hızla yağ depolarına dönüştürürsünüz. Ayrıca kusmak, aşırı yeme dürtülerinin hızla artmasına neden olur, bu da muhtemelen her zamankinden daha fazla yiyecek tüketmeniz anlamına gelir.

Yemek yedikten sonra kusma sürecinin hızlı bir şekilde inanılmaz derecede bağımlılık yapan bir süreç olduğunu anlamak önemlidir. İlk başta kendinizi kontrolün sizde olduğuna inandırabilseniz de, bu istediğiniz zaman durdurabileceğiniz bir şey olmayacaktır.

Kusarak zayıflamak zararları
kusmak kilo verdirir mi

Yani şu anda, ister bulimia, ister kontrol edilemeyen yemek yedikten sonra kusma dürtüsü deneyimi yaşıyor olun veya belki de kilo vermek için kusmayı düşünüyorsanız, uzun vadede ciddi hastalıklara yol açtığını ve kilo verdirmediğini bilmelisiniz.

Kusarak Zayıflamak Zararları

Yemek yiyip kusarak kilo verebilir misiniz? Elbette bu şekilde kilo verebilirsiniz, ancak bu inanılmaz derecede tehlikelidir. Bunun tıbbi terimi Bulimia’dır ve kilo vermek için kişinin kendini kusmasına neden olmak kısa ve uzun vadede ciddi sonuçlara yol açabilir. Devam etmeden önce düşünmeniz gereken tek şey, bunu hiç yapmamaktır.

Kusarak zayıflamak zararları
kusarak kilo vermek zararlı mı

Kısa vadeli problemler arasında yemek borusu yırtılması, elektrolit bozuklukları ve muhtemelen ölüme yol açabilecek kalp ritmi sorunları yer alır. Uzun vadeli sorunlar, bunların yanı sıra hormon sorunları, kemik ve kas yoğunluğu kaybı ve diş minesinin hasarını da içerir.

Kusmayı Önlemek İçin Ne Yapmak Lazım?

Kusarak zayıflama özellikle genç insanlar arasında maalesef ki oldukça yaygındır. Bu durum psikolojik ve çevresel sebeplerden kaynaklanabilir. Çevrenizde kusma ile zayıflama yöntemini uygulayanlar varsa veya bizzat kendiniz bu yöntemi uyguluyorsanız, bununla başa çıkabilmek için aşağıdaki önlemlerin alınması gerekmektedir.

Özellikle psikolojik ve çevresel sebeplerden dolayı kusma gerçekleşiyorsa;

 • Stresli ortamlardan mümkün olduğunca kaçınılmalıdır, stresle başa çıkmayı öğrenmelidir.
 • Bol oksijenli ortamlarda vakit geçirin.
 • Yalnız kalmamaya dikkat edin, arkadaşlarınızla beraber olun ve onlarla vakit geçirin.
 • Çok ağır yiyecekleri tüketmekten kaçının. Ayrıca hazır, koruyucu ve tatlandırıcı içeren her türlü besinden uzak durun. Organik yiyecekleri tüketmeniz önerilir.
 • Uykunuzu düzene sokun.
 • Öğün atlamayın ve öğünleriniz düzenli olmalıdır.
 • Düzenli olarak egzersiz yapın.
 • Gerektiği durumlarda takviye alınmalıdır.
 • Bazı hastalıklara karşı muayene olunmalıdır.
Kusarak zayıflamak zararları
kusmayı önlemek için ne yapmalı

Ergenlik döneminde kişi kendi isteğiyle kustuğu da bilinmektedir. Bu durumlarda aileler aşağıdakilere dikkat etmelidirler:

 • Kusarak zayıflamanın zararlarından bahsedilmelidir.
 • Kusarak zayıflamak yerine, çocuğa uygun bir diyet programı önerilmelidir.
 • Fiziki zorlamaya başvurulmamalıdır.
 • Bu durumda olan bir çocuğa telkin ve psikolojik destek sağlanmalıdır.
 • Motive edici olunması tavsiye edilir.

Bunların haricinde, sindirim sistemi rahatsızlıkları veya nadir olsa da kanser gibi vakalarda kişinin isteği dışında kusmalar meydana gelebilir. Bu gibi durumlarla karşılaşıldığında mutlaka doktora gidilmelidir.

Cims Yöntemi İle Zayıflama

Elma Sirkesi Zayıflatır Mı? | Sirkeli Su Diyeti

Acı Çehre Tohumu Nasıl Kullanılır? Zayıflatır Mı?

Kiraz Sapı Çayı Zayıflatır Mı? | Kiraz Sapı Çayı Faydaları

Aspir Yağı Ne İşe Yarar? Aspir Yağı Zayıflatır Mı?

Fable Tea Nedir? Fable Tea Zayıflatıyor Mu?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu