Reklam
Genel

Siber Zorbalık Nedir? Siber Zorbalık İle Karşılaşırsak Neler Yapmalıyız?

Reklam

Siber zorbalık, çevrimiçi ortamda başka bir kişiyi kasıtlı olarak korkutmak, kızdırmak veya utandırmak için yapılan davranışlardır. Bu davranışlar, sosyal medya, mesajlaşma uygulamaları, e-posta, oyun platformları ve diğer çevrimiçi ortamlarda gerçekleşebilir. Siber zorbalık, fiziksel zorbalık kadar yıkıcı olabilir ve mağdurlar üzerinde ciddi duygusal ve psikolojik sorunlara neden olabilir. Peki, bu zorbalıkla karşılaşıldığında neler yapılmalı, siber zorbalığa karşı nasıl önlem alınmalı?

İçindekiler

Siber Zorbalık Türleri

Elektronik zorbalık ve elektronik iletişim zorbalığı olmak üzere iki çeşit siber zorbalık bulunmaktadır. Elektronik zorbalık daha çok teknik olayları içerirken; elektronik iletişim zorbalığı ise, psikolojik yönlüdür.

Web siteleri hackleme, spam içerikli ya da bulaşıcı mailler gönderme ve şifreleri ele geçirme gibi teknik olaylar elektronik zorbalık kapsamındadır. Bu zorbalık türü bireysel yapılabilir ancak birçok kişi tarafından organize bir şekilde de yapılabilir. Bu saldırılar dolaylı olarak kişilerin duygularını da olumsuz yönde etkilemektedir.

Siber Zorbalık Örnekleri

En sık görülen siber zorbalık örnekleri arasında, tehditler, suçlamalar, birinin hesabını ele geçirme çalışma girişimi, küçük düşürücü eylemler, mesaj saldırıları ve zorla cevap almak için yapılan baskılar gösterilebilir. Bunların dışında, siber zorbalık örnekleri olarak aşağıdakiler gösterilebilir:

Siber zorbalık neleri kapsar
siber zorbalık neleri kapsar
  • Rahatsız edici, tehdit veya hakaret içeren mesaj ve içeriklerin Facebook, Instagram, Twitter ve Snapchat gibi sosyal ağ siteleri aracılığıyla paylaşılması
  • İzniniz olmadan size ait olan fotoğraf ve videolarınızın herkese açık olacak şekilde paylaşılması
  • Mail veya sosyal ağlar aracılığıyla kişi hakkında yalan veya dedikodu içeriklerin yayılmaya çalışılması
  • Hesap şifresinin ele geçirilmeye çalışılması veya fake hesap (sahte bir hesap) aracılığıyla kişinin taklit edilip, zararlı içeriklerin paylaşılması
  • Tanıdık- tanımadık kişiler tarafından gerçekleşen mesaj saldırıları ve spam yöntemleriyle rahatsız edilme
  • Bilgisayar veya mobil cihazlarınızdaki kişisel dosya ve verilere zararlı yazılımlar aracılığıyla erişilmeye çalışılması, bu dosyaların izinsiz şekilde herkese açık olarak paylaşılması

Siber Zorbalık Çocukları Nasıl Hedef Alıyor?

Siber zorbalık, çocuklar veya ergenlerin internet, dijital teknolojiler veya cep telefonları gibi araçlar kullanılarak diğer çocuklar veya ergenler tarafından eziyet, tehdit, taciz, küçük düşürme, utandırma gibi çeşitli şekillerde hedef alınabilir.

Kimler Siber Zorbalık Yapar?

Siber zorbalık, geleneksel zorbalık eylemlerinden farklı olarak fiziksel güç veya yüz yüze iletişim gerektirmez. İnternet bağlantısına sahip herhangi bir cihaz kullanıcısı, siber zorbalık eylemlerini gerçekleştirebilir. Zorbalar, çocuklar ve gençlerin yakın çevresinden gelmiş olabileceği gibi anonim de olabilirler.

Siber Zorbalığa Maruz Kalındığında Yapılması Gerekenler

  • Siber zorbalığa maruz kaldığınızda, ilk olarak sakin kalıp asla karşılık vermemeye çalışın. Çünkü siber zorbaların amacı genellikle karşılık vermenizi sağlamaya çalışmaktır.
  • İkinci olarak, mesajları vb. ekran görüntüsü alarak saklayın. Kanıt sunmanız gerektiğinde işinize yarayacaktır.
  • Siber zorbalık yapan kişiyi sosyal ağ vb. ilgili platformlardan engelleyip ihbar etmeniz önerilir.
  • Yaşadığınız bu durumu aileniz, öğretmeniniz veya bir akrabanıza paylaşarak size yardımcı olmalarını isteyebilirsiniz.

Siber Zorbalığı Önlemek İçin Neler Yapmalıyız?

Siber zorbalığın önüne geçmek için, dikkatli olmak, bilinmeyen kişilerle çevrimiçi etkileşimi minimize etmek, kişisel bilgileri paylaşmamak, engelleme ve raporlama araçlarını etkili bir şekilde kullanmak önemlidir. Okul ve ebeveynler arasında güçlü bir iş birliği kurularak, saygı ve güvene dayalı bir ortamın oluşturulması siber zorbalıkla mücadelede etkili bir stratejiyi destekleyebilir.

Sosyal Medyanın Avantajları ve Dezavantajları

Snapchat Hesabım Kilitlendi Nasıl Açabilirim?

Instagram Hesabı Hacklenirse Ne Yapmalı?

Instagram Hesabım Askıya Alındı Nasıl Düzeltebilirim?

Apple Watch Şifremi Unuttum Nasıl Sıfırlanır?

Threads Nasıl Silinir? Threads Hesap Kapatma Nasıl Yapılır?

Twitter Hesap Silme Nasıl Yapılır?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu