Reklam
Genel

Tebbet Suresinde Nelerden Söz Edilmektedir?

Reklam

Nazar, düşmanlık ve hastalık için okunan Tebbet suresi ne zaman okunmalı, Tebbet suresinde nelerden söz edilmektedir? 

İçindekiler

Tebbet Suresinde Nelerden Bahsedilmektedir?

Tebbet suresinde Hz. Muhammed’in amcası olan Ebu Leheb ve eşinin zenginliğine güvenerek insanları üzmesine karşın bir eleştiri yapılmaktadır.

Ebu Leheb, Abdülmuttalib’in oğludur ve gerçek ismi Abdülüzzâ’dır. “Alev gibi, çok parlak” anlamına gelen Ebu Leheb ismi onun takma adıdır. Parlak yüzlü olduğundan veya öfkelendiğinde yanakları kızardığı için babası ona bu lakabı takmıştır. Ebu Leheb peygamber olmadan önce Hz. Muhammed’le arası çok iyiydi. Ancak peygamber olduktan sonra onun azılı düşmanı oldu.

Hz. Muhammed, insanların Allah katında eşit olduğunu, onların dinî ve ahlâkî erdemlerine göre değerlendirileceklerini dile getirirken, Ebû Leheb ise kibirli, gururlu ve zengin biri olup fakir ve zayıf insanların kendisine eşit tutulmasını kabullenemiyordu.

Tebbet suresinde nelerden söz edilmektedir
tebbet suresi tefsiri

Bir rivayete göre, “Hz. Muhammed panayırda gezerek insanları İslâm’a davet ederken Ebû Leheb de arkasından gider ve çevresindekilere onun yalancı olduğunu söylerdi (Kurtubî, XX, 236). Yani Hz. Muhammed’e karşı her zaman onun düşmanlarıyla beraber hareket etmiş, hem kendisi hem de karısı ona eziyet etmişlerdir. Peygamber, Hicretin 2. senesinde çiçek hastalığına yakalandığından dolayı Bedir Savaşı’na katılamamış, ancak yerine adam göndermiş, ayrıca müşriklere malî yardımda bulunmuştur. Kureyş’in Bedir’deki yenilgisini ve ağır kayıplarını haber aldıktan yedi gün sonra kahrından öldüğü söylenmektedir. Çiçek hastalığı kendilerine de bulaşır endişesiyle ailesinden hiç kimsenin ona yaklaşmadığı, öldüğünde ücretli tuttukları Sudanlılar’a defnettirdikleri rivayet edilir. Ebû Leheb’in kızı müslüman olarak Medine’ye hicret etmiş, oğulları Utbe ile Muttalib de Mekke’nin fethinden sonra İslâm’a girmişlerdir.

“Ebû Leheb’in elleri kurusun!” anlamındaki 1. âyet mecazi bir ifade olup onun helâk olması yönünde bir bedduadır. “Tebbe” fiili ise, bedduanın gerçekleşeceğini ifade eder; ve öyle de olmuştur. Müfessirler 2. âyette Ebû Leheb’in kazandığı bildirilen şeyin aslında onun çocukları, malı, mevki ve itibarı olduğunu söylemişlerdir. Buna göre âyet, bunların hiçbirinin kendisini kötü sondan kurtaramadığını ifade eder.  Kısacası, “ona ne malı fayda verdi ne de kazandığı.”  (Şevkânî, V, 606-607).

3.ayette ise, Ebu Leheb ve eşinin Hz. Muhammed’e karşı yaptıkları dolayısıyla ateşi son derece şiddetli olan cehenneme gireceği haber verilmiştir.

Ebû Leheb’in eşi Ümmü Cemîl Avrâ ise, “Dedikodu yapıp söz taşıyan birisidir. Hz. Muhammed’e eziyet etmek amacıyla diken, çalı çırpı toplayıp geceleri peygamberin yoluna serdiği bilinmektedir. Ayrıca “odun taşıyan” diye çevirenler de vardır. Bunun yanı sıra, hata ve günahlarını yüklenip taşıdığından dolayı mecazi anlamda “yanacağı cehennem için odun taşıyan” olarak nitelendirildiği kanaatinde olanlar da vardır (bk. Şevkânî, V, 607-608). Ebu Leheb’in eşi aynı zamanda, Lât ve Uzzâ isimli putlara yemin edip mücevherden yapılmış kıymetli gerdanlığını Hz. Muhammed’e düşmanlık uğrunda harcayacağını büyük bir gururla söylediğinden dolayı da 5. âyet, “Dünyadaki gerdanlık yerine âhirette boynuna ateşten bir ip takılacaktır” şeklinde yorumlanmıştır (bk. Kurtubî, XX, 242).

Tebbet Suresi Fazileti

Bu dua özellikle Ramazan ayında okunursa faziletleri ve yararları şu şekildedir:

 • Ramazan gecelerini huzurlu kılmaya yardımcı olur.
 • Nazara karşı etkili bir duadır. Nazar değmesini önler. Ayrıca nazar değen kişiye 3 kez okunursa şifa olur.
 • Hastalıklara şifa olur. Özellikle hasta olan kişiye 7 kere okunursa, faydası olur.
 • Gece uykusunun korkusuz ve rahat geçmesini kılar.
 • Kişisel huzurun olmasını sağlar.
 • Bu duayı okuyan kişi, haklıysa düşmanına galip gelir, ayrıca düşmanını tanımasa bile kötülükten uzaklaşmış olur.
 • Ramazan ayının bereketli ve güzel geçmesini sağlar.
 • Haksız yere düşmanlık yapan bir kişi adına okunursa, düşmanı ondan uzaklaştırır.
 • Bu duayı okuyan kişi haklı olduğu takdirde düşmanının üzerine 1000 kere okursa etkisini görebilir.
 • Ramazan ayında meydana gelebilecek bir savaşı önler.
 • Düşmanlık eden kişiye karşı okunursa düşman geri çekilir.
 • Uykudayken korkuyorsa, uyandıktan sonra bu sureyi okumak kişinin korkusunu giderir.
 • Önemli bir işe başlamadan önce bu duayı okumak, işin daha bereketli ve hayırlı olacağı bilinmektedir.
 • Maddi ve manevi tüm davalarda haklıya hakkını verir.
 • Zenginliği ile övünen ve insanları üzen kişilere karşı okunursa iyi gelir.

Tebbet Suresi Okunuşu

“Bismillahirrahmânirrahîm, tebbet yedâ ebî lehebin ve tebb, mâ eğnâ anhü mâlühû ve mâ keseb, seyeslâ nâren zâte leheb, vemraetühû hammâletelhatab, fî cî dihâ hablün min mesed”

Tebbet Suresi Anlamı

“Rahmân ve Rahîm (olan) Allah’ın adıyla, Ebu Leheb’in iki eli kurusun! Kurudu da. Malı ve kazandıkları ona fayda vermedi. O, alevli bir ateşte yanacak. Odun taşıyıcı olarak karısı da (ateşe girecek). Ve boynunda hurma lifinden bükülmüş bir ip olduğu halde.”

Tebbet Kelimesi Ne Anlama Gelir?

Tebbet suresi Ebu Leheb, Leheb veya Mesed Suresi olarak da bilinmektedir. Bu sure Fatiha Suresi’nden Mekke’ye indirildiğine inanılmaktadır. Tebbet kelimesi ise, “kurusun” anlamına gelir. Bu da bir çeşit bedduadır.

Tebbet Suresi Ne Zaman Okunur?

Namaz kılarken öğle namazı sünnetinde, ikindi namazı sünneti 3. rekatında ve vitir namazı 3.rekatında okuyabilirsiniz. Ayrıca uykusunda korkarak uyanan kişiler yatmadan üç defa okuyarak, daha rahat uyku çekmelerini sağlar. Bu duayı özellikle Ramazan ayında okursanız, oldukça faydasını göreceksiniz.

Tebbet Duası Abdestsiz Okunur Mu?

Tebbet duasını ezbere biliyorsanız, abdestsiz okumanızda bir sakınca yoktur. Fakat namaz kılarken veya Kuran-ı Kerim’den bu duayı okuyacak olursanız, abdestli olmanız gereklidir.

Birini Kendinize Köpek Gibi Pişman Etme Duası

Çevirgel Duası Nedir? Çevirgel Duası Ne İçin Okunur?

Gelin Çıkarma Duası Nedir? Nasıl Okunur?

Hacet Dilek Duası Nasıl Yapılır? | Anında Kabul Olan Hacet Duası

Küslerin Barışması İçin Dua | Küsleri Barıştırmak İçin Hangi Dua Okunur?

İstihare Duası Nasıl Yapılır? İstihare Namazı Duası Nasıl Yapılır?

4444 Salatı Tefriciye Duası Nasıl Okunur? Ne İçin Okunur?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu